بخش تخریب شده بافت تاریخی دهدشت مرمت شد

یاسوج - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:بخش تخریب شده کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار بصورت کامل مرمت و بازسازی شد.

مجید صفایی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با این میزان اعتبار قسمت های تخریب شده کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت بهسازی شد.

وی بیان کرد:  بافت تاریخی دهدشت در بودجه سال ۹۹ نیز دارای ردیف ملی اعتباری است.

صفایی تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده روشنایی بافت و مرمت آثار تاریخی که در معرض خطر هستند در سال جاری صورت خواهد گرفت.

اسفند سال ۹۷  قسمت های زیادی از کاروانسرای احیا شده بافت تاریخی دهدشت معروف به بلادشاپور در مرکز شهرستان کهگیلویه ،میراث ماندگار تاریخ صفویه تخریب شد و موجب واکنش ها و نگرانی مردم در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی شد.
بافت قدیم شهر دهدشت معروف به بلادشاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند، است.
بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت با توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.
براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.
وجود بیش از ۲ هزارخانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای این شهر است که روز به روز درحال نابودی و تخریب است.
متروکه ماندن چهره این شهر تاریخی درحالی است که آثار و معماری بلاد شاپور با داشتن سبک و معماری خاص چشم هر بینده ای را به خود خیره می کند.
وجود ارگ قدیمی، مساجد، حمام ها، کاروانسرا، زیارتگاه ها و برج و باروی گرداگرد شهر مجموعه بناهای باقی مانده از این بافت تاریخی است که بخشی از آن بازسازی شده است.
بافت تاریخی دهدشت به شماره ۳ /۱۶۸۹ در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است.
گذشت ۳۳ سال از ثبت ملی این اثر در ردیف آثار ملی و حفاظت و احیا نکردن آن مورد حیرت فرهنگ دوستان شده است .
مسئولان ذیربط ادعا می کنند که کمبود اعتبار سبب شده این اثر تاریخی با ارزش احیا و حفاظت نشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =