واکسیناسیون طیور بومی ورامین علیه بیماری نیوکاسل آغاز شد

تهران- ایرنا- سرپرست شبکه دامپزشکی ورامین از آغاز اجرای طرح ایمن‌سازی طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در این شهرستان خبر داد.

مهدی اصغری روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: طرح ایمن سازی طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در مناطق مختلف شهرستان ورامین آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۵۰ هزار قطعه طیور واکسن دریافت کنند.

وی افزود: این طرح به صورت رایگان و با استفاده از توان بخش دولتی به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری نیوکاسل در جمعیت طیور بومی شهرستان انجام می‌شود تا از سرایت این بیماری به طیور صنعتی جلوگیری شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی ورامین تصریح کرد: نیوکاسل از جمله بیماری‌های خطرناک طیور است که در صورت همه‌گیری، خسارت و تلفات بالایی را به همراه دارد و می‌تواند تا ۹۰ درصد از طیور را از بین ببرد.

وی تصریح کرد: در زمان وقوع بیماری نیوکاسل، به دلیل سرعت بالای انتشار بیماری در جمعیت طیور صنعتی و بومی،  نمی‌توان درمان قطعی را انجام داد بنابراین بهترین راه برای مقابله با این بیماری، پیشگیری و واکسیناسیون است.

اصغری با بیان این که واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل به صورت خوراکی است افزود: در این طرح، کارشناسان شبکه بهداشت با حضور در مناطق روستایی بخش‌های مرکزی و جوادآباد، نسبت به واکسیناسیون طیور بومی به صورت آشامیدنی اقدامی می‌کنند.

وی تصریح کرد: برای دست‌یابی به نتیجه بهتر از اجرای این طرح لازم است تا روستائیان، یک روز قبل از اجرای طرح، پرندگان خود را آماده و در فضای محصور نگهداری کرده و حداقل ۸ ساعت قبل از واکسیناسیون، از دادن آب به پرندگان خودداری کنند.

سرپرست شبکه دامپزشکی ورامین افزود: واکسن فقط داخل ظرف آبخوری تمیز به صاحبان طیور بومی تحویل داده می‌شود و باید ظرف ۲ ساعت توسط پرندگان مصرف شود.

عامل بیماری نیوکاسل در طیور، ویروس پارامیکزو است که در جنین تخم مرغ رشد و تکثیر دارد، لاشه کشتاری، ترشحات و مخاط چشم طیور آلوده، منشاء اصلی انتقال ویروس هستند.

بیماری نیوکاسل دستگاه تنفسی، گوارشی و عصبی طیور را درگیر می‌کند.

ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =