فراخوان هفتمین سوگواره «بر آستان اشک» منتشر شد 

تهران-ایرنا- فرهنگسرای اندیشه فراخوان هفتمین دوره سوگواره شعر آیینی «بر آستان اشک» را منتشر کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۷ و فرهنگسرای اندیشه، این سوگواره در دو بخش ویژه؛ فراخوان مسابقه و شب شعرهای آیینی و چهار موضوع اصلی با حضور شاعران برجسته آیینی کشور در این فرهنگسرا برگزار می‌شود.

معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای اندیشه در این باره گفت: سوگواره ادبی «بر آستان اشک» که امسال هفتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، سوگواره‌ای برای عرض ارادت به ساحت اهل بیت(ع) است که در ۶ سال گذشته به همت این فرهنگسرا برگزار شده است.  

حمید عسگری افزود: امسال با توجه به موضوعات روز کشور و اتفاقات مهمی که داشته‌ایم از جمله شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و فداکاری کادر درمانی برای مبارزه با کرونا، بخش‌های دیگری نیز به این سوگواره اضافه شده که در این فراخوان معرفی می‌شوند.  

وی بیان کرد: با مشارکت فرهنگسراهای اندیشه، شهیدقاسم سلیمانی، اشراق و ولا، سوگواره ادبی «بر آستان اشک» در سطحی وسیع‌تر برگزار می‌شود، دبیرخانه دائمی این سوگواره نیز در فرهنگسرای اندیشه قرار دارد.  

عسگری، «اربعین و انتظار»، «محرم بی‌سردار»، «مساوات امام حسن(ع)» و «مدافعان سلامت» را از موضوعات اصلی سوگواره ادبی «بر آستان اشک» عنوان کرد که شاعران و علاقه‌مندان باید آثار ادبی خود در قالب شعر کلاسیک به دبیرخانه سوگواره ارسال کنند.  

معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای اندیشه گفت: محرم و صفر امسال، اولین سال عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) در فراق سردار شهیدقاسم سلیمانی است، شهادت مظلومانه ایشان بسیاری از شاعران را به واکنش واداشت و موجی از سروده‌های ارزشمند ادبی را به ارمغان آورد.  

وی افزود: بر این اساس یکی از بخش‌های اصلی سوگواره «بر آستان اشک» به اشعار آیینی با موضوع شهید سلیمانی اختصاص پیدا کرده است.

عسگری اظهارداشت: به واسطه فداکاری‌ها و رشادت‌های کادر درمانی در مبارزه با ویروس کرونا و واکنش اهالی ادب و فرهنگ به این فداکاری چند ماهه مدافعان سلامت مردم در بیمارستان‌ها، بخش اصلی دیگری با عنوان مدافعان سلامت طراحی شده و آماده دریافت اشعار با این موضوع است.  

معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای اندیشه با معرفی بخش «اربعین و انتظار» گفت: ویروس کرونا شرایط خاصی را در همه دنیا ایجاد کرد؛ این ویروس منحوس سبب شد تا راهپیمایی میلیونی اربعین که همه ساله با خیل عظیمی از عاشقان اباعبدالله از کشورمان برگزار می‌شد، دچار تغییر و تحولاتی شود.

وی افزود: بر این اساس، سوگواره ادبی «بر آستان اشک» بخش ویژه خود را به موضوع «اربعین و انتظار» اختصاص داده تا شاعران و علاقه‌مندان به اهل بیت بتوانند عرض ارادتی به ساحت مقدس شهیدان کربلا داشته باشند.  

عسگری بیان کرد: همچنین در بخش «مساوات امام حسن(ع)» به عدالت امام حسن(ع) می‌پردازیم.  

براساس این گزارش، شاعران و علاقه‌مندان برای شرکت در این سوگواره باید اشعار خود را تا دهم مهرماه امسال در قالب کلاسیک و در چهار موضوع اعلام شده به نشانی put.andisheh@gmail.com ارسال کنند.

پس از داوری اشعار دریافتی، آثار برگزیده انتخاب شده و در شب‌های شعر که در دهه پایانی ماه صفر در چهار فرهنگسرای مشارکت‌کننده برگزار می‌شود، به نفرات برتر جوایز نفیسی اهدا می‌شود.  

فرهنگسرای اندیشه و دبیرخانه سوگواره «بر آستان اشک» در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان شهید نیاکی (اندیشه) واقع است و مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۸۸۵۰۵۵۱۳ تماس حاصل کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =