طرح مشوق‌های بیمه‌ای حرکتی موثر در نظام سلامت است

تهران - ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نظام سلامت به دلیل بی‌توجهی به پیشگیری در گذشته، مشکلات ناشی از هزینه‌ها را تحمل می‌کند و طرح‌هایی مثل پیشگیری از فشار خون و مشوق‌های بیمه‌ای و پرداختن به بیماری‌های غیرواگیر، حرکت موثری در نظام سلامت محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه طرح مشوق‌های بیمه‌ای جهت خدمات پیشگیرانه و مراقبت‌های ارتقای سلامت که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: امروز از یکی از طرح‌های پیش‌رو در صنعت بیمه کشور و یکی از مهم‌ترین حرکت‌های سلامت محور و پیشگیری محور رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: حرکت‌های کیفی مثل پرونده الکترونیک سلامت و دورا پزشکی در نظام سلامت آغاز شده است. این حرکت خردمندانه که در سازمان بیمه سلامت شکل گرفته نیز برای اولین بار در کشور اجرایی می‌شود.

نمکی بیان کرد: یکی از دلواپسی‌های من در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم، بی برنامه بودن سازمان‌های بیمه گر بود. این‌که چرا باید هر روز شاهد افزایش بی رویه هزینه‌های بیمه سلامت باشیم و چرا یک سازمان بیمه گر نباید به بحث پیشگیری و کاهش هزینه‌های بیماری بپردازد.

وی اظهار کرد: راه دیگری که باید بپیماییم، هزینه‌های توان‌بخشی است که در سازمان‌های بیمه گر مغفول مانده است. یکی از آرزوهای من این بود که در سازمان بیمه سلامت به پیشگیری و هزینه‌های توان‌بخشی بپردازیم.

وزیر بهداشت گفت: بدون پرداختن به ارتقای کیفیت، با توسعه کمی راهی به جایی نمی‌بریم. خود مراقبتی یکی از اهداف طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» است.

نمکی بیان کرد: این طرح یکی از کیفی‌ترین طرح‌های نظام سلامت است.  امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد اجرای این طرح در سراسر کشور باشیم.

به گزارش ایرنا، طی روزهای آینده طرح مشوق‌های بیمه‌ای در خدمات پیشگیرانه و مراقبت از سلامت برای اولین بار در کشور به صورت آزمایشی در استان گلستان اجرا  خواهد شد.
 
این طرح با مشارکت بیمه سلامت و دانشگاه علوم پزشکی گلستان اجرا می‌شود و چهار عامل پرخطر مسبب بیماری‌های قلبی عروقی شامل چاقی، فشار خون بالا، دیابت و چربی خون بالا در افراد مورد بررسی و رصد قرار می‌گیرد.
 
بر اساس اعلام سازمان بیمه سلامت، بیمه شدگان صندوق‌های روستایی، بیمه همگانی و بیمه ایرانیان مشمول این طرح هستند و در هفته آینده پیشنهاداتی به افرادی که برای تعویض دفترچه و سایر خدمات به دفاتر پیشخوان دولت یا مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه می‌کنند ارائه خواهد شد تا افراد داوطلب متقاضی مشارکت در طرح، شناسایی و ثبت نام شوند. اگر این افراد بتوانند ظرف سه یا شش و حداقل یک سال آینده شاخص‌های بیماری خود را کنترل کنند، مشوق‌های بیمه‌ای مصوب، شامل حال آنها خواهد شد.
 
گزینه‌های متعددی در حال حاضر به عنوان مشوق‌های بیمه‌ای پیشنهاد شده است. گزینه‌هایی مانند تخفیف در میزان حق بیمه و فرانشیز که پس از تصویب نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.
 همچنین برای بیمه شده روستایی که حق بیمه آنها رایگان است، بسته‌های سلامت شامل تجهیزات کنترل فشار خون و قند خون یا کلاس‌های ورزشی رایگان در نظر گرفته خواهد شد.

ابتدا این طرح در یک شهر و سپس در کل استان اجرا شده و بعد از برطرف کردن مشکلات احتمالی در کل کشور اجرا می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =