یونیسف پیشتاز خرید واکسن برای کشورهای کم‌درآمد

تهران-ایرنا- صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) همزمان با رقابت کشورها برای ساخت و عرضه واکسن و گمانه زنی ها درباره خرید واکسن تولیدی از سوی کشورهای ثروتمند،  اعلام کرده نقش پیشتازی را در خرید و عرضه واکسن کرونا برای کشورهای کم درامد ایفا خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای یونیسف، این سازمان با خرید واکسن دسترسی امن، سریع و برابر به دوز اولیه واکسنی که در دسترس قرار می گیرد را هدف قرار می دهد.

یونیسف بزرگترین سازمان بزرگ خریدار واکسن است که سالانه بیش از دو میلیارد دوز واکسن های مختلف را برای عملیات عادی ایمن سازی و در واکنش به شیوع بیماری ها در حدود ۱۰۰ کشور خریداری می کند.

سازمانی که برای فراهم‌کردن غذای اضطراری و خدمات بهداشتی-درمانی برای کودکان در کشورهایی که در اثر جنگ جهانی دوم تخریب شده بودند، ایجاد شد؛ همچنین نقش هماهنگ کننده ای را در حمایت از خرید واکسن توسط ۸۰ کشور دارای دارامد بالاتر داشته است.

یونیسف در توئیتی نوشت: ما آماده یک چالش بسیار جدید هستیم: ایفای نقش پیشتاز در عرضه جهانی واکسن کووید-۱۹ و کمک به پایان دادن به وخیم ترین مرحله این همه گیری.

در این توئیت آمده است: یونیسف تنها سازمان بزرگ خریدار واکسن برای بیماری هایی همچون سرخک و فلج اطفال است و بیش از دو میلیارد دوز از واکسن ها را هر ساله برای حدود ۱۰۰ کشور خریداری کرده است. به لطف حامیان ما، ما اکنون از تجربه و تخصص کافی برای ارائه واکسن کووید به جهان برخوردار هستیم.

این سازمان مستقر در نیویورک که با بودجه کمک های داوطلبانه تامین می شود،  این تلاش خود برای خرید واکسن کشورهای دارای وضعیت اقتصادی ضعیف  را در همکاری کامل با سازمان جهانی بهداشت، ائتلاف کشورهای تولید واکسن برای مقابله با بیماری های عفونی (CEPI)، بانک جهانی، سازمان بهداشت پان آمریکن (PAHO) و برخی شرکای خود انجام خواهد داد.

ساخت واکسن کرونا رقابت جدیدی را بین کشورهای جهان ایجاد کرده است ولی سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین توصیه خود اعلام کرده تنها واکسنی را تایید خواهد کرد که موثر و بی خطر باشد. روسیه تاکنون واکسن خود را به ثبت رسانده و رئیس جمهوری آمریکا وعده داده واکسن را تا قبل از انتخابات عرضه خواهد کرد.

نتایج مطالعه واکسن روسی کرونا بر روی انسان‌ها نشان داد که کاندیدای واکسن کووید-۱۹ روسیه، به نام اسپوتنیک۵ (Sputnik V)، ایمنی‌زا است؛ یعنی در برابر  SARS CoV-۲ واکنش سیستم ایمنی ایجاد می‌کند و هیچ گونه عوارض جانبی جدی در آزمایش‌های مرحله اولیه نداشته است. نتایج مراحل اول و دوم این واکسن به نام اسپوتنیک۵ که توسط محققان روس در مجله «لنست» (Lancet) منتشر شده است نشان می دهد که این تحقیق از مرحله بررسی تخصصی گذشته است.

مارگارت هریس سخنگوی سازمان جهانی بهداشت به تازگی گفت انتظار نمی‌رود که واکسیناسیون همگانی کرونا تا اواسط سال ۲۰۲۱ انجام شود. هیچکدام از واکسن‌های بالقوه تاکنون در مراحل پیشرفته آزمایش‌های بالینی، نشانه واضحی از کارآمدی در سطح دستکم ۵۰ درصد مورد نظر سازمان جهانی بهداشت را نشان نداده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا طی بیانیه‌ای به مقامات بهداشتی ایالت‌ها اعلام کرده برای دریافت واکسن کرونا در ماه نوامبر آماده باشند.

براساس بیانیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، مقامات بهداشتی همه ۵۰ ایالت و پنج شهر بزرگ آماده توزیع واکسن کرونا به کارکنان بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی و سایر گروه‌های پر خطر در اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر (۹ آبان تا ۱۰ آبان) باشند.

اتحادیه اروپا نیز از توزیع واکسن ویروس کرونای شرکت انگلیسی آسترازنکا در ماه نوامبر (آبان- آذر) خبر داده است.

بروکسل که پیش از این در قراردادی با شرکت آسترازنکا، دستیابی به ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن تولیدی این شرکت را تضمین کرده بود، در تازه‌ترین خبر از توزیع این واکسن میان کشورهای عضو اتحادیه در ماه نوامبر خبر داد.

 ریچارد هچت رئیس نهاد مبارزه با بیماری های همه گیر آمریکا از تلاش کشورهای ثروتمند برای دستیابی انحصاری به نخستین واکسن های بالقوه کووید -۱۹ و نرسیدن این داروهای پیشگیری به دست کشورهای فقیر، ابراز نگرانی کرده است.

ترامپ به ویژه به این رقابت دامن زده است به گونه ای که دولت وی قراردادهایی برای خرید دستکم ۸۰۰ میلیون دوز واکسن با ۶ شرکت تولیدکننده دارو برای جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری این کشور امضا کرده و قرار است تحویل برخی از آنها از پایان سال جاری (۲۰۲۰) آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =