سه کاروان شتر به خارج از تالاب بین‌المللی هامون هدایت شدند

زاهدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست زابل گفت: سه کاروان ۱۰۰ نفری شتر به همت یگان حفاظت این اداره از پناهگاه حیات وحش تالاب بین‌المللی هامون بیرون رانده شدند.

به گزارش ایرنا مهدی سراوانی اول روز دوشنبه اظهارداشت: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در گشت زنی‌های شبانه روزی خود ۳۰۰ نفر شتر را در داخل تالاب شناسایی و به بیرون از آن هدایت کردند.

وی گفت: ورود دام و چرای بی رویه احشام از مهمترین مشکلات و تهدیدهای پناهگاه حیات وحش هامون است زیرا موجب نابودی پوشش گیاهی مناسب تالاب و تشدید پدیده گرد و غبار در منطقه سیستان می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست زابل افزود: یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان با تمام توان در تالاب بین‌المللی هامون در حال گشت زنی و مراقبت هستند.

به گزارش ایرنا تالاب بین المللی هامون در زمان پرآبی یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع و دامنه عمق یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است.

این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابُری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان شکل گرفته است.

بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابُری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.

سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است که در زمان پرآبی هر سه هامون به هم متصل شده و تالاب بزرگ بین المللی را تشکیل می دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =