پیش‌بینی صادرات ۲۵ هزار تن خرما از شادگان

آبادان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شادگان گفت: صادارت ۲۵ هزار تن خرمای بسته‌بندی شده از نخلستان‌های شادگان به خارج از کشور هدف‌گذاری شده است.

خلیل منیعات روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ۳۲ کارگاه فرآوری و بسته‌بندی خرما در شهرستان شادگان فعالیت دارند افزود: ۷۰ رقم خرما در نخلستان‌های شادگان وجود دارد که مهمترین ارقام آن استعمران، برحی و بریم است که در کارگاه‌های بسته بندی آماده صادرات به خارج از کشور می‌شود.

وی گفت: خرمای شادگان به کشورهای ارمنستان، ازبکستان، امارات متحده عربی، روسیه، ترکیه، چین و تایلند صادر و بخشی از آن نیز به استان‌های کشور ارسال می‌شود.

منیعات بیان کرد: در کنار بسته‌بندی خرما، کار تولید شیره خرما به صورت طبیعی که ارزش صادراتی بالایی دارد در کارگاه‌های تولیدی شادگان نیز انجام می‌شود. 

وی افزود: با فعالیت کارگاه بسته‌بندی خرما برای پنج هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

برداشت خرما از سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار نخلستان‌های شادگان از اوایل شهریور آغاز و تا مهر ادامه دارد.

۸۰ درصد خرمای برداشت شده از نخلستان های شادگان از نوع استعمران و ۲۰ درصد دیگر انواع دیگر است.

شهرستان شادگان در جنوب خوزستان دارای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله نخل، یکی از مراکز عمده تولید انواع خرما است، استعمران، گنطار، بریم، برحی، اشگر از انواع خرمای تولید در شادگان است. 

استان خوزستان جزو سه استان نخست در تولید خرمای کشور است و بیشترین سهم تولید خرمای استعمران را به خود اختصاص داده است که ارزش صادراتی بالایی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =