۷۷ روستای نقده دارای سند طرح هادی است

ارومیه- ایرنا- مدیر بنیاد مسکن نقده با اشاره به وجود ۹۵ روستا در شهرستان نقده گفت: در حال حاضر ۷۷ روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان دارای سند طرح هادی است.

رشید نقی‌زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح هادی ۴۳ روستا در این منطقه اجرا شده، افزود: بیش از هشت هزار خانوار روستایی شهرستان نقده از اجرای طرح‌ هادی بهره‌مند شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح هادی در روستاهای دیگر نیز در حال بررسی است، ادامه داد: طرح هادی ۱۸ روستای این شهرستان به دلیل پایین بودن تعداد خانوار هنوز تدوین نشده است.

مدیر بنیاد مسکن نقده بیان کرد: طرح هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات و تجهیزات عمومی روستایی اجرا می‌‎شود.

نقی‌زاده ادامه داد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل بند، آماده سازی اراضی پیش‌بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه دفع فاضلاب از اقدام‌هایی است که در قالب طرح هادی در روستاها انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا نقده دارای ۹۵ روستا بوده که ۷۷ روستا بالای ۲۰ خانوار و ۱۸ روستا زیر ۲۰ خانوار است و یک‌هزار و ۱۹۳ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۳۶ هزار و ۵۶ نفر در این روستاها زندگی می‌کنند؛ نقده با ۱۲۷ هزار نفر جمعیت و ۹۵ روستا در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه قرار دارد.

طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ و تحت عنوان، روان بخشی روستاها، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا درآمد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت پیگیری شد .

تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در این طرح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =