مرز زمینی سرخس بازگشایی شد

مشهد- ایرنا- مدیر پایانه مرزی سرخس گفت: این مرز زمینی واقع در شمال شرقی خراسان رضوی همجوار با کشور جمهوری ترکمنستان امروز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه بطور موقت بر روی ناوگان باری ایران بازگشایی شد.

محمدمهدی رضایی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از افتتاح رسمی خرداد ماه گذشته پل جدید مرزی سرخس، برای نخستین بار دروازه‌های این پل مرزی بر روی ناوگان باری ایران برای مدت سه روز گشوده شد.

وی ادامه داد: بر اساس گفتگوها و توافقهای اخیر مقامات مسوول دو کشور مقرر شده ظرف این مدت ناوگان باری ایرانی وارد نقطه صفر مرزی سرخس شده تا روزانه ۱۰ مورد بار کامیون بدون یدک‌کش را تحویل خودروهای ترکمنستان دهند. رانندگان ترکمن هم این بار را به مقصد نهایی حمل کرده و سپس گاری خالی کامیون را به رانندگان ایرانی در سرخس تحویل می‌دهند. 

مدیر پایانه مرزی سرخس گفت: امکان اجرای همین عملیات در مرز سرخس کشورمان برای حمل کالاهای ترمنستان توسط خودروهای باری و رانندگان ایرانی نیز فراهم است. 

وی افزود: با وجود این تمهیدات و توافقهای دوجانبه، هیچگونه رفت و آمدی از ساعت ۷:۳۰ امروز که دروازه‌های اصلی مرز و پل جدید سرخس باز شد صورت نگرفته است. 

رضایی در خصوص علت این امر ادامه داد: مالکیت کامیونها در ایران به صورت خرده‌مالکی یعنی متعلق به افاد حقیقی است لذا رانندگان تمایلی برای تحویل کامیون و بار خود به راننده دیگری را ندارند بنابراین با وجود باز شدن پل مرزی سرخس ظرف ساعتهای گذشته تاکنون هیچ راننده و صاحب باری این رویه را نپذیرفته است. 

پایانه مرزی سرخس واقع در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان و  ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد قرار دارد. 

جمهوری ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت، در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.

خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان است که این مرز در محدوده شهرستانهای قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد قرار دارد.

اسفند ماه پارسال در پی شیوع ویروس همه‌گیر کرونا هر دو مسیر زمینی و ریلی گذرگاه مرزی سرخس با ترکمنستان بسته شد تاینکه مسیر ریلی این گذرگاه اواخر خرداد ماه گذشته بازگشایی گردید.

مسیر زمینی گذرگاه مرزی سرخس بین ایران و ترکمنستان ظرف این مدت تا امروز بسته بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =