فهرست سیاه تجاری آمریکا برای شرکت های چینی جا باز می‌کند

پکن-ایرنا- احتمال قرار دادن یک شرکت فناوری دیگر چین در فهرست سیاه آمریکا باعث شده است تا جنگ علمی و فنی دو کشور ابعاد تازه ای بخود گرفته و تنش های میان دو طرف را افزایش دهد.

به گزارش ایرنا ظاهراً دولت آمریکا قصد دارد شرکت فناوری و الکترونیکی «اس ام آی سی» را که از سازندگان چیپ های رایانه ای است در فهرست سیاه تجاری قرار دهد این می تواند یک تهدید برای تبادلات تجاری ۳۰۰ میلیارد دلاری چین با کشورهای دیگر در زمینه ساخت تراشه و چیپ های رایانه ای باشد.  

این در شرایطی است که طبق آمار ارایه شده در چین، شرکت های آمریکایی در سال ۲۰۱۹ میلادی نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار از این تراشه ها را در بازار چین فروخته اند و چین یکی از بزرگترین بازارها برای فروشندگان چیپ های رایانه ای محسوب می شود.

پیش از این محدودیت های بسیار جدی از سوی آمریکا برای هواوی غول مخابراتی چین در نظر گرفته شده است این شرکت بزرگ چین برای معامله و حضور در بازار آمریکا و حتی برخی از کشورهای اروپایی با مشکلات فراوانی به دلیل همین محدودیت ها روبرو شده است.  

یکی از اهداف آمریکا فلج کردن بخش نیمه هادی ها و آسیب رساندن به این صنعت در چین است و برای همین بسیاری از شرکت هایی که دست اندرکار ساخت چنین قطعاتی هستند، هدف آمریکا قرار گرفته اند.

آمریکا می خواهد این شرکت را در فهرست سیاه خود قرار دهد و بخش های ساخت فناوری های پیشرفته ای از این دست در چین از جمله دست اندرکاران توسعه نسل پنجم اینترنت را بشدت تحت فشار بگذارد تا بازار چین به روی شرکت های سرمایه گذار در این زمینه بازتر شود.

گلوبال تایمز به ابعاد جنگ جدید آمریکا با چین اشاره کرده و آورده است: اگر این شرکت چینی به این فهرست اضافه شود آن زمان عرضه کنندگان آمریکایی برای فروش تجهیزات به این شرکت نیازمند مجوزهای ذی ربط از دولت آمریکا هستند.  

نشریه تصریح کرده است واشنگتن دلیل خاصی برای این اقدام اعلام نکرده اما اخباری در مورد ارتباط این شرکت با ارتش چین در رسانه های غربی منتشر شده است حال آنکه شرکت چینی در بیانیه ای آورده است این شرکت فقط نیمه هادی ها را تولید می کند و خدماتش مختص مشتریان بخش های غیرنظامی و تجاری است و هیچ ارتباطی با ارتش ندارد.  

آمارها نشان می دهد آمریکا با دستاویز قرار دادن بهانه های حقوق بشری و یا امنیت ملی، نزدیک به ۳۰۰ شرکت چینی را تاکنون تحریم کرده است.

«فانگ شینگ دونگ» کارشناس اتاق فکر فناوری در پکن می گوید: بخش نیمه هادی ها تمرکز اصلی جنگ فناوری آمریکا با چین است هیچ عرصه دیگری وجود ندارد که آمریکا بخواهد تا این اندازه چین را در آن تحت فشار قرار دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =