ورزش قزوین در آفساید

قزوین – ایرنا –رشته‌های مختلف ورزشی در استان قزوین بعد از حمله کرونا در آفساید قرار گرفته‌اند و امکان حرکت به جلو و رسیدن به اهداف تعیین شده برای آنها دشوار و ناممکن شده است.

به گزارش ایرنا، امروزه بعد از گذشت حدود ۶ ماه از شیوع کرونا ضربات سنگین آن در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی محسوس‌تر می‌شود و آسیب‌های آن برای فعالان این عرصه‌ها بیش از پیش نمایان می‌گردد.

ورزش استان قزوین که یکی از شاخص‌های کشور در تعداد میزبانی‌های مسابقات ملی، برگزاری اردوها، اعزام به مسابقات کشوری، برگزاری کلاس‌های تخصصی آموزشی با حضور مربیان و مدرسان برجسته و... بود بعد از شیوع کرونا تقریبا در آفساید قرار گرفت و همه این فعالیت‌های ورزشی تعطیل شدند.

همین امر، بسیاری از فعالان حوزه ورزش را در تامین معیشت و درآمد با چالش‌های جدی مواجه کرده و موجی از نگرانی و دغدغه را میان آنها به وجود آورده است.

۵۰۰ مربی شنا در استان قزوین بیکار و ۲۵ استخر تعطیل شده‌اند

رییس هیات شنا، شیرجه و واترپلوی استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: آسیب‌های کرونا بیشتر از سایر رشته‌های ورزشی به شنا وارد شد.

محمد داودی افزود: بعد از شیوع کرونا مربیان شنا که در امر آموزش فعال بودند و از سال گذشته، تعدادی از نوآموزان را استعدادیابی کرده و برای پرورش آنها برنامه ریزی کرده بودند تلاششان بی ثمر ماند.

وی اضافه کرد: متاسفانه از اسفندماه سال گذشته عملا فعالیت رشته شنا در استان تعطیل شد و لطمه زیادی به استخرهای خصوصی استان قزوین وارد گردید.

این مسوول گفت: این استخرها که در امر آموزش فعالیت می‌کردند قسمت اعظم آنها هم اینک با مشکلات مالی مواجه شده و هیات شنای استان نیز از نظر فنی با مشکل رو به رو گردیده است.

داودی با بیان اینکه مربیان شنای استان بعد از شیوع کرونا هیچ فعالیتی ندارند، افزود: رشته شنا نیازمند کار عملی در آب است که متاسفانه انجام این کار در این شرایط برای ما فراهم نیست و ما تابستان بهترین زمان برای تمرینات شنا، اعزام به مسابقات و برگزاری رویدادهای ورزشی را از دست دادیم.

وی اضافه کرد: شیوع کرونا آسیب بزرگی به مجموعه شنا وارد کرد و مربیان این رشته را خانه نشین و شناگران را از استخرها دور ساخت.

این مسوول اضافه کرد: ۲۵ استخر در کل استان فعالیت داشتند که بعد از کرونا تطعیل شده و ۵۰۰ زن و مرد این رشته نیز بیکار شدند.

برگزاری یک مسابقه در رشته سوارکاری قزوین پس از کرونا

دبیر هیات سوارکاری استان قزوین گفت: این رشته نیز مانند سایر رشته‌ها بعد از شیوع کرونا با مشکلات زیادی مواجه شد.

علی میزبانی گفت: علیرغم گذشت نصف سال، فقط موفق شدیم یک مسابقه را برگزار کنیم و اکثر برنامه ریزی‌های ما برای برگزاری مسابقات لغو شد.

وی اضافه کرد: ۱۰۰ درصد کلاس‌های آموزشی سوارکاری استان نیز لغو شده و هیچ کلاس آموزش تئوری نیز برگزار نکرده ایم.

این مسوول گفت:حدود ۵۰ درصد کلاس‌های عملی ما نیز کنسل شده و مابقی نیز به صورت جسته و گریخته با ترس و لرز برگزار گردیدند.

میزبانی گفت: بسیاری از مربیان و سوارکاران استان نیز که از راه آموزش ارتزاق می‌کردند با مشکل معیشت مواجه شده و باید برای جبران خسارات آنها تمهیدی اندیشیده شود.

وی افزود: حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ سوارکار و هفت باشگاه سوارکاری در استان فعالیت دارند که شیوع کرونا آسیب‌های شدیدی را در بخش آموزش و معیشت به آنها وارد کرد.

درآمد باشگاه داران به علت شیوع کرونا کفاف اجاره بها را نمی‌دهد

رییس هیات بدنسازی و پرورش اندام استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از ۲۰۰ باشگاه پرورش اندام در استان قزوین فعالیت داشتند که بعد از شیوع کرونا با مشکلات جدی مواجه شدند.

آفشید خوشنویس افزود: اکثر باشگاه‌های استان استجیاری هستند و اجاره بهای آنها به علت کرونا و تعطیلی مکرر عقب افتاده و تعداد ورزشکاران آنها کاهش چشمگیری یافته است.

وی اضافه کرد: این باشگاه‌ها بعد از شیوع کرونا به مدت سه ماه تعطیل بودند و بعد از یک بازگشایی کوتاه مدت، دوباره تعطیل شدند و هم اینک حدود ۲ ماه است که فعالیت دارند اما مثل سابق نیست و به شدت با ریزش ورزشکاران مواجه شده اند.

خوشنویس گفت:ما از مسوولان درخواست تسریع در پرداخت تسهیلات کرونا به باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام به ویژه مربیان را داریم چون بعد از شیوع این بیماری به شدت معیشت آنها دچار مشکل شده است.

هیچ کار خاصی در رشته اسکیت قزوین بعد از کرونا انجام نشد

رییس هیات اسکیت استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: سال گذشته در مدت مشابه امسال فعالیت بسیار خوبی در بخش میزبانی و اعزام به مسابقات داشتیم ولی امسال هیچ کار خاصی انجام نداده ایم و فقط یک مسابقه نمایشی ویژه خانم‌ها به صورت برخط با ارسال کلیپ برگزار کردیم.

میلاد حکمی افزود:  فعلا خود فدراسیون هم هیچ مسابقاتی نگذاشته و استان‌ها را هم از برگزاری مسابقات به خاطر کرونا منع کرده است.

وی گفت: قرار بود ماراتن کشوری اسکیت به مساحت ۴۲ کیلومتر در قزوین برگزار شود و برنامه ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته بود که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا لغو شد.

این مسوول افزود: امیدواریم در آینده بتوانیم مسابقاتی را به صورت لیگ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بدون تماشاچی برگزار کنیم و با انجام تست کرونا از ورزشکاران، نگرانی خانواده‌ها را مرتفع کنیم.

حکمی اضافه کرد: اگرچه رشته اسکیت هم اینک امکان برگزاری را در فضای باز دارد ولی مربیان ما بیش از نصف شاگردان خود را از دست داده اند و از نظر اقتصادی و کسب درآمد نیز متضرر شده اند.

تعداد ورزشکاران بدمینتون استان از ۹۰۰ تن به ۱۰۰ نفر کاهش یافته است

رییس هیات بدمینتون استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: بعد از شیوع کرونا خانواده‌ها به شدت دچار ترس و نگرانی شده و جلوی فرزندان خود را برای حضور در سالن‌های ورزشی می‌گیرند.

صدیق سخن سنج افزود: این درحالی است که رشته بدمینتون در زمینی به مساحت ۶ متر با حداکثر چهار نفر بازی می‌شود و از نظر احتمال شیوع کرونا بسیار درصد پایینی دارد.

وی اضافه کرد: به دنبال این موضوع، متاسفانه کلاس‌های آموزشی ما از ۱۶ نفر به چهار نفر کاهش یافته و علاقه مندان بسیار کمی در این دوره‌ها حضور می‌یابند.

سخن سنج گفت: امیدواریم هرچه سریعتر شاهد رفع این بیماری در سطح جامعه باشیم تا بتوانیم با برگزاری کلاس‌های آموزشی و استعدادیابی در سطح استان برای شکوفایی این رشته تلاش کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =