بسیاری از فروشندگان کالای قاچاق اطلاعات کافی از قوانین و مجازات عرضه قاچاق ندارند

اردبیل_ایرنا_ رییس اداره تعزیرات حکومتی خلخال گفت: بسیاری از فروشندگان و یا خریداران کالای قاچاق با قوانین مربوط به این بحث ناآگاه بوده و یا اطلاعات آنها در این خصوص در حد ضعیف و محدود است.

بابک مرسلی روز دوشنبه با بیان اینکه عرضه و فروش کالای قاچاق جرم محسوب شده و شامل جزای نقدی و سایر مجازات‌های در نظر گرفته شده در قانون قاچاق کالا است، اظهارکرد: انتظار می‌رود اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی شهرستان با برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی برای زیر مجموعه‌های صنفی خود آنها را از قوانین مربوط به قاچاق کالا در کشور مطلع کنند تا دچار ضرر و زیان ناشی از تشکیل پرونده‌های قاچاق و پرداخت جرایم مربوط به عرضه و فروش کالای قاچاق نشوند.

وی به ایرنا بیان کرد: آمار پرونده‌های تخلفات اقتصادی مربوط به قاچاق کالا  امسال در مقایسه با  زمان مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی، در حالی که در نزدیک به شش ماه اول پارسال مجموع پرونده‌های تشکیل شده قاچاق کالا در بازار خلخال ۲۹ پرونده بوده، این آمار در مدت زمان مشابه امسال به ۴۶ پرونده تعزیراتی افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: با وجود افزایش تعداد پرونده‌های قاچاق کالا میزان جریمه قاچاقچیان و متخلفان اقتصادی کاهش یافته و از  سه میلیارد و ۱۴۹ میلیون ریال پارسال به سه میلیارد و ۱۰ میلیون ریال در سال جاری رسیده است .

وی با بیان اینکه نبود نمایندگی گمرک موجب افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کالا و همچنین صدور رای شده، اظهارداشت: در صورت راه‌اندازی دفتر نمایندگی اموال تملیکی برای تحویل کالاهای مکشوفه و ارزیابی سریع کالاهای قاچاق مکشوفه زمان رسیدگی به پرونده‌های قاچاق بطور محسوسی کاهش یافته و از هزینه‌های انتقال کالا به مرکز استان جلوگیری خواهد شد.

او همچنین با اشاره به نبود واحد ارزش‌گذاری کالای قاچاق در خلخال گفت: این مشکل موجب افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌های قاچاق، افزایش هزینه حمل کالا برای ارزیابی به مرکز استان و اتلاف وقت ماموران انتظامی می‌شود و انتظار است گمرک نسبت به اعزام کارشناس ارزش‌گذاری به خلخال تا زمان راه‌اندازی دفتر نمایندگی در این شهرستان اقدام کند.

وی اظهارداشت: مردم در صورت مشاهده موارد تخلف اقتصادی و قاچاق کالا اطلاع‌رسانی کرده و موارد را از طریق سامانه تلفنی ۱۲۴ اداره صنعت ،معدن و تجارت و یا تلفن  شماره ۱۳۵ تعزیرات حکومتی اطلاع دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =