زنان در کیش میل به مشارکت اجتماعی بیشتری دارند

کیش-ایرنا- در بخش دوم گفت‌وگوی ایرنا با رئیس اداره امور زنان کیش،‌ وی از نحوه شکل‌گیری و فعالیت پارلمان زنان سخن گفت.

در رابطه با طرح پارلمان زنان و نحوه اجرای آن توضیح دهید.

پارلمان زنان ایده دکتر مظفری بود و به دستور ایشان کمیته اجرایی آن در معاونت فرهنگی اجتماعی شکل گرفت. هدف این بود که پارلمان زنان کیش یک مجمع مشورتی برای کمک به مدیران سازمان در فرایند تصویب طرح‌ها باشد.

در این زمینه امکان فراخوان عمومی نبود، بنابراین تصمیم گرفتیم جامعه زنان را به اقشارمختلف تقسیم کنیم. ما این جامعه را به27 قشرتقسیم کردیم و تعداد هر قشر را به دست آوردیم. جمعیت زنان کیش بر اساس سرشماری سال 95 تعداد 18 هزار نفر یعنی 44 درصد کل جمعیت را شامل می‌شود. قرار بر این شد به هر قشر بر اساس جمعیت آن سهمیه تعلق بگیرد تا درمجمع عمومی پارلمان کرسی داشته باشند. ما ازدانش‌آموزان دو سال اخر دبیرستان و معلمان و کادر آموزش و پرورش درخواست کردیم  یک نماینده از بین خود انتخاب و به ما معرفی کنند و این امر برای تمام اقشار صورت گرفت، البته در رابطه با زنان خانه دار کیش و فعالان اجتماعی این اقدام توسط شورای شهرانجام شد. ما حتی از امام جمعه اهل سنت درخواست کردیم یک نماینده از بین خودبه ما معرفی کنند ،که در حال حاضر کیشوندان اهل سنت در این پارلمان نماینده دارند. باید اشاره کرد که این فرایند باعث تکمیل بانک اطلاعاتی ما در اداره امور زنان نیز شد.

در حال حاضر فعالیت این پارلمان در چه مرحله‌ای است؟

 این پارلمان یک ساختار نظامند برای بررسی مشارکت و مطالبات زنان در عرصه‌های مختلف است تا آنها بتوانند متناسب با شرایط منطقه ای راهکار ارایه دهند و ما به عنوان رابط بین پارلمان و سازمان، مباحث را ارجاع دهیم.در حال حاضر 51 نفر اعضای عمومی شکل گرفته است. ما برای پارلمان شیوه نامه آماده کرده ایم و نمایندگان اقشار آن را مطالعه کرده‌اند که در نهایت جمع بندی شد و به تصویب هیئت مدیره سازمان رسید،  تا نیمه مهر ماه اولین جلسه مجمع عمومی تشکیل خواهد شد که از بین آنها هفت نفر رای خواهند آورد و به عنوان هیئت رییسه مشخص خواهند شد. مجموع  این 51 نفر در قالب  5 کمیسیون تخصصی کار خواهند کرد که شامل: حوزه فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و گردشگری،‌ آموزش و پزوهش وتوانمند سازی،کمیسیون حقوقی و کمیسیون سلامت و خانواده است. زنان بر اساس تخصص و فعالیت خود عضو کمیسیون می شوند و از بعد مسائل زنان فعالیت خواهند کرد. بر این مبنا،‌ هم تقسیم کارصورت می‌گیرد و هم در وظایف ،تداخلی ایجاد نمی شود.

در مجموع ارزیابی شما از جایگاه زنان در کیش چیست؟

نرخ سواد زنان در کیش 97 درصد است که در این زمینه دو درصد از مردان جلوتر هستند. به همین علت میل به مشارکت اجتماعی بیشتری دارند. همچنین زنان فعال اقتصادی بخش عمده‌ای از اقتصاد کیش را به خود اختصاص داده‌اند. اگر ما بتوانیم زنان را فعال و پویا و شاد نگه داریم تاثیر آن را در خانواده خواهیم دید. چرا که موفقیت آنان،‌ اعتماد به نفس‌ آن ها را افزایش می‌دهد و این مساله تاثیر مستقیمی روی همسر و فرزندان خواهد داشت. اینکه زنان بتوانند متناسب با شرایط روحی و جسمی خود با امنیت کامل و ارامش در اجتماع حضور داشته باشند و به فعالیت بپردازند اهمیت زیادی دارد.

در آخر باید اشاره کنم که بزرگترین مشکل ما در کیش قشر زنان خانه‌دار هستند که به سختی از خانه بیرون می آیند و ما باید در این رابظه  فکر و چاره اندیشی کنیم تا بتوانیم این تصور اشتباه که این دسته از زنان در کیش افسردگی دارند را از میان ببریم. ما بسیاری از اوقات به زنان سر می‌زنیم و شرایط آنها را بررسی می‌کنیم. زیرا ما زنانی داریم که انگیزه لازم برای فعالیت‌های بیرونی ندارند با اینکه از نظر مالی نیز توانمند هستند اما متاسفانه انگیزه و احساس نیازی برای حضور در جامعه متناسب با توانایی و استعدادی که دارند در آنها دیده نمی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها