سفر استانی قالیباف در قاب قضاوت کاربران فضای مجازی

تهران- ایرنا- سفر استانی «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی به خوزستان در سه شبکه اجتماعی بازتاب‌های متفاوتی داشته است. در این میان، واکنش حمایتی کاربران منسوب به طیف اصولگرا از این اقدام بیشتر به چشم می‌خورد.

به گزارش بخش داده کاوی ایرنا، قالیباف یک هفته پیش با سفر به استان خوزستان، اولین سفر استانی خود را به عنوان رئیس مجلس آغاز و از شهرهای این استان دیدن کرد. هدف از این سفر چهار روزه «بررسی روند اجرای طرح‌ها و آشنایی با مشکلات این استان» اعلام شد. در این میان فیلم‌ها و اخبار لحظه‌ای تولید شده از ابعاد مختلف این سفر در فضای مجازی دست به دست شد و البته واکنش انتقادی و حمایتی کاربران را نیز به همراه داشت.

توئیتری‌ها چه می‌گویند؟

گروهی از کاربران توئیتر که چهره‌های سیاسی نیز در میان آن‌ها دیده می‌شود، از حضور قالیباف در خوزستان حمایت کرده و اقدام وی را «مدیریت جهادی» نامیده‌اند. کاربری در این باره نوشته است: «سفر دکتر #قالیباف به استان #خوزستان در راستای قولی بود که قبل از اخذ رای ریاست مجلس به نمایندگان داده بود و ما هم بر همین اساس به ایشان رای دادیم و از این رای پشیمان نبوده و حتی با دیدن این صحنه ها خوشحالیم نشستن پای درد دل مردم روحیه جهادی و انقلابی میخاد. #مجلس_قوی_انقلابی »

کاربر دیگری توئیت کرده است: «حضور میان مردم و از نزدیک لمس درد و مشکلات آنها روحیه جهادی با هدف رفع و کاستن از آمال آنها را می‌طلبد. سفر آقای #قالیباف در ادامه بازدید ۱۲ نماینده،اعضای کمیسیون اصل نود و جلسات متعدد ما در مجلس، نشان از عزم ملی برای حل مشکلات خوزستان است».

شخص دیگری نوشته است: «حضور قالیباف در بین مردم فقیر جنوب قابل تحسین است».

البته تعدادی از دیگر کاربران نیز سفر رئیس مجلس را مقدمه‌ای برای نامزد شدن وی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تلقی و گمانه‌زنی کرده‌اند. برخی کاربران نیز دلیل سفر قالیباف را پوشاندن وجوه نامطلوب عملکرد مجلس در این چند ماه عنوان کرده‌اند. 

کاربری توئیتی را در این زمینه منتشر کرده است: «قالیباف داره فیلم تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری را تهیه می کنه؟»

کاربر دیگری توئیت کرده است: «#محمدباقر_قالیباف با سفر به خوزستان، نخستین گام انتخاباتی‌اش را برای سال ۱۴۰۰ برداشت. قالیباف با شبکه مالی و سیاسی و رسانه‌ای‌اش امیدوار است بالاخره رئیس جمهور شود.»

شخص دیگری نوشته است: «آقای #قالیباف در آستانه ۱۰۰ روزگی ریاست بر #مجلس_یازدهم، قراراست برای افتتاح پروژه آبرسانی #غیزانیه به خوزستان برود. او می‌خواهد با این سفر، ناکارآمدی مجلسی را بپوشاند که در عمر سه ماهه‌اش فقط ۲ قانون گذرانده و هر دو هم به درِ بسته #شورای_نگهبان خورده؟! اگر چنین است باید به او حق داد!»

در این میان تعدادی از کاربران از افرادی که هدف این سفر را انتخاباتی می‌دانند، انتقاد و به آن‌ها توصیه کرده‌اند که نیت‌خوانی نکنند. کاربری توئیت کرده است: «برخی میگویند هدف #قالیباف از سفر به #خوزستان انتخاباتی است. انصاف حکم می‌کند نیت‌خوانی نکنیم و از این کار او تقدیر کنیم. حضور مسئولان در دل مردم و شنیدن حرف آنها از نزدیک، اقدام ارزشمندی است که به شرط استمرار و صداقت، امید مردم را احیا خواهد کرد.»
گروهی از کاربران نیز در ادامه عملکرد قالیباف را تحسین کرده‌اند که به زعم آنان اقدام وی برای گوش سپردن به مشکلات مردم باید بین همه مسئولان فراگیر شود.

نظارت میدانی در تیررس کاربران

گروهی از کاربران به «نظارت میدانی» قالیباف که یکی از اهداف سفر او به خوزستان اعلام شده بود انتقاد وارد و تاکید کرده که نظارت جزو وظایف مجلس نیست بلکه وظیفه مجلس، قانون‌گذاری است. کاربری در این باره نوشته است: «وظیفه اصلی نمایندگان ‎#قانونگذاری و اصلاح قوانین گذشته برای رفع موانع و مشکلات کشور است. یک چهارم از سال اول این مجلس سپری شده است. نمایندگان ‎#مجلس_یازدهم تاکنون چند قانون را تصویب یا اصلاح کرده و به تایید شورای نگهبان رسانده و برای اجرا به دولت ابلاغ کرده اند؟!»
شخص دیگری نوشته است: «وظیفه رئیس مجلس، دیدار چهره به چهره با مردمه؟ قالیباف نماینده مردم تهرانه، با خوزستانی‌ها چیکار داره؟ این دیدارها چه تاثیری بر قانون گذاری و نظارت داره؟...»
کاربر دیگری بیان کرده است: «آب غیزانیه به ‎#قالیباف چه ربطی داره که برای افتتاح آبرسانی می‌خواد بره خوزستان؟ یکی بگه دیگه شهردار نیستی! دل بکن از افتتاح پروژه‌ها. اگر قرار به رفتتی باشه، نماینده اهواز جایز هست که بره؛ شما رئیس مجلسی، بمون تهران، ببین چرا این مجلس از توش بعد ۳ ماه کار، هیچ قانونی استخراج نشده!»
کاربری توئیت کرده است: «نظارت مجلس، نظارت فیزیکی نیست . نظارت بر اجرای قوانین مصوب مجلس است از طریق طرح سئوال، تحقیق و تفحص، استیضاح یا دعوت از مسئولان برای پاسخگویی در کمیسیون های تخصصی. نظارت بر بودجه و هزینه ها و درآمدها نیز به عهده آقای بذرپاش است».


بازتاب‌ها در تلگرام و اینستاگرام

اگرچه در فضای تلگرام کانال‌های مختلف خبری از جمله خبر فوری، اخبار فوری / مهم، آخرین خبر، خبر ویژه، اخبار روز ایران و... بیشتر به انتشار اخباری درباره سفر قالیباف به خوزستان اقدام کرده‌اند اما برخی تحلیل ها نیز در این پلتفرم ارائه شده است.

کانالی در این راستا نوشته است: «جوان خوزستانی پیش پای قالیباف نشسته و با اندوه و تمنا دردش را زار می زند بعد از ۱۳ سال کار، ۳ بچه دارم که در یک اتاق زندگی می کنیم!»

یک کانال دیگر نیز بخش هایی از سخنان قالیباف در باره این سفر را با محور نظارت میدانی بازتاب داده است.

البته تعدادی از کانال‌های خبری با ادعای داشتن برنامه انتخاباتی قالیباف، سفر او را تبلیغاتی قلمداد کرده‌اند. یک کانال تلگرامی به نقل از مشرق نوشته است: «حامیان قالیباف به این نتیجه رسیدند که باید از پرده بیرون بیایند و بدون کتمان برنامه انتخاباتی او را علنی کنند. این اتفاق بعد از آن شدت گرفت که برای او و حامیانش روشن شد که درصورتی که دیر بجنبند بار دیگر عرصه را به کسانی دیگر می بازند. سفر خوزستان با هدف تبلیغاتی بر پایه همین تحلیل شکل گرفت»
برخی کانال‌های تلگرامی دیگر نیز از تعریف از نظارت مجلس انتقاد کرده و وظیفه مجلس را قانونگذاری دانسته‌اند.

یک کانال تلگرامی آورده است: «محمدباقر قالیباف و هم‌سلکان اصولگرایش در مجلس یازدهم معتقدند باید از قانون‌گذاری به سمت نظارت شیفت کنند. نظارت بر کدام نهاد؟ مشخصا نهاد دولت. مجلس اصولگرا تصمیم دارد برخلاف قانون اساسی کار قانون‌گذاری را مشترکا با شورای نگهبان و مجمع تشخیص تقسیم کند و این یک سال را به دولت روحانی بپردازد.»

در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز اگرچه مطالب کمتری نسبت به تلگرام و توئیتر درباره سفر استانی قالیباف منتشر شده اما سهم اخبار این سفر در این پلتفرم هم صفر نبوده است. تعدادی از صفحات رسانه‌ها در فضای اینستاگرام به انتشار اخباری مبنی بر اظهارات قالیباف در سفر استانی خود به خوزستان و صحبت‌های مردم با قالیباف درباره مشکلات معشیتی‌شان اقدام کرده‌اند. در این میان مطالب حمایتی از عملکرد رئیس مجلس نیز دیده می‌شود. این شبکه اجتماعی، اغلب اخبار مرتبط با سفر استانی قالیباف را همراه با ویدئو منتشر کرده است. 

در مقابل تعدادی از کاربران در فضای اینستاگرام به مشکلات خوزستان اشاره کرده و حضور رئیس مجلس را بی‌فایده دانسته‌اند. کاربری نوشته است: «آقای قالیباف رییس محترم مجلس شورای اسلامی⁣ ⁣ لطفا به خودتون زحمت ندید، نیازی نیست از این شهر به اون شهر بروید، مشکلات استان خوزستان تازگی ندارند.....  از حرف زدن های قشنگ مقابل دوربین خسته ایم، سال‌هاست فقط حرف می‌زنیم صدای مان به جایی نمیرسد.»
برخی کاربران نیز مدعی نمایشی بودن سفر قالیباف به خوزستان شده اند و از نامناسب بودن وضعیت در خوزستان گفته‌اند. کاربری نوشته است:‌ ... گلایه‌های ناتمام و تکراری مردم.... امید که (این دیدارها) نمایشی نباشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =