سختی آموزش استثنایی در شرایط کرونا مضاعف است

مشهد- ایرنا- رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی گفت: سختی کار آموزش برای دانش‌آموزان استثنایی در شرایط کنونی با وجود بحران کرونا و شیوع بیماری کووید ۱۹ دوچندان و مضاعف شده است.

مهدی قاسمی‌پور روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: سال تحصیلی جدید بخاطر وضعیت تحمیلی از ناحیه شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، در حوزه مدارس استثنایی با شرایط خاص آغاز شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که سالهای گذشته توجه و تمرکز این حوزه از آموزش و پرورش فقط بر ارائه مسایل آموزشی و توانبخشی معطوف بود اما امسال باید به سلامت دانش‌آموزان نیز توجه مضاعفی صورت گیرد.

رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی همچنین به وجود بیماریهای زمینه‌ای در میان بسیاری از دانش‌آموزان استثنایی با نیازهای ویژه اشاره و بیان کرد: آموزش مجازی این گروه نیز با محدودیتهای فراوانی روبرو است زیرا در آموزش آنلاین حرکت از "معلم‌محوری به سمت دانش‌آموزمحوری" و همچنین حرکت از عینیت‌گرایی به سمت نگرش انتزاعی است. 

وی گفت: این در حالی است که ۷۰ درصد فراگیران در حوزه آموزش و پرورش استثنایی دانش‌آموزان دچار مقصانهای ذهنی هستند لذا آموزش این گروه بطور اجباری مبتنی بر عینیت‌گرایی است.

قاسمی‌پور افزود: دانش‌آموز در روش آموزش مبتنی بر عینیت حتما باید موضوع آموزش ببیند و لمس کند سپس یاد می‌گیرد اما آموزش مجازی فاقد این ویژگی است.

وی همچنین به سختی مضاعف کار برای رعایت موازین بهداشتی و تامین سلامتی گروه دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اشاره و بیان کرد: در حالی که نظام تعلیم و تربیت دانش‌آموزان دچار نقایص بینایی بر اساس لمس است اما پروتکل‌های بهداشتی این گروه از دانش‌آموزان را از دست زدن به سطوح منع می‌کند. 

رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی ادامه داد: استفاده از ماسک صورت هم در نظام تعلیم و تربیت دانش‌آموزان دچار نقایص شنوایی جایگاهی ندارد. همچنین برای دانش‌آموزان چندمعلولیتی و جسمی‌حرکتی که با کمک دست خود ویلچیر را به حرکت در می‌آورند، رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراتب سخت‌تر است. 

وی گفت: دانش‌آموزان با نیازهای ویژه مانند سایر افراد جامعه حق دارند از امکانات عمومی استفاده کنند و در اینجا است که نقش معلمان دانش‌آموزان استثنایی پررنگ‌تر می‌شود و در واقع این عزیزان هنرمندانی واقعی به تمام‌معنا هستند.

استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی با افزون بر ۱۷ هزار دانش‌آموز استثنایی، رتبه نخست اول کشور را در این حوزه با شناسایی و آموزش این گروه از دانش‌آموزان دارد. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۳۸۶ هزار و ۶۵۸ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۲۲ هزار و ۲۹۳ نفر را در کشورمان گرفته است. 

همچنین تاکنون  ۳۳۳ هزار و ۹۰۰ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =