۱۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۳۴
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 84029128
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مدیرکل ارشاد بوشهر: نسل جوان ارتباط با هنرمندان پیشکسوت را تقویت کنند

بوشهر-ایرنا- مدیرکل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: پیوند بین نسل جوان با پیشکسوتان حوزه فرهنگ و هنر برای انتقال تجربیات نسل گذشته به نسل جدید ضروری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

فاطمه کرمپور روز یکشنبه در نشست هنرمندان بوشهری با داریوش مودبیان پیشکسوت حوزه تئاتر افزود: امیدواریم این گونه دیدارها با پیشکسوتان عرصه فرهنگ و ادب کشور و بزرگان تئاتر و سینما تداوم داشته باشد تا بدین وسیله با تبادل تجربیات شاهد رشد و ارتقای این حوزه در استان بوشهر باشیم.

وی بیان کرد: آثار ارزشمند استاد داریوش مودبیان و خدمت‌های خلاصانه این هنرمند گرانقدر در حوزه ترجمه شایسته ارج گذاری و تجلیل است.

کرمپور ادامه داد: بوی پیراهن یوسف، رؤیای نیمه‌شب تابستان،  تله‌فیلم خواب یک ستاره، دختری با کفش‌های کتانی و قرارداد با مرگ از جمله  آثار ارزشمند این استاد است که بازتاب بسیار خوبی در حوزه فرهنگ و هنر جامعه داشته است.

پیشکسوت تئاتر نیز گفت: تئاتر آینه‌ جامعه است که یک هنرمند در ابتدا باید خود را در آن دیده و اصلاح کند.

داریوش مودبیان اظهار داشت: تئاتر به ما می‌آموزد که به جای من، بگوییم ما و بدانیم که ارتباط بین آدم‌ها ارتباط جمعی و گروهی است.

وی افزود: حضور گروهی از آدم‌ها در مقابل گروه دیگر در یک جامعه هنری زمینه را برای بیان کردن حقیقت مهیا می‌سازد.

مودبیان با اشاره به سه رکن اصلی تئاتر عنوان کرد: یک هنرمند موفق در عرصه تئاتر باید روشن اندیش باشد و برای تحقق این مهم باید در ابتدا سه رکن امیدواری به آینده، حقیقت جویی و اصلاح گرایی را در خود پرورش دهد.

وی گفت: امیدواری ذات انسان روشن اندیش است تا بتواند از این طریق دانش خود را به مردم جامعه انتقال دهد.

مودبیان اظهار داشت: انسان حقیقت جو از پس واقعیت به دنبال حقیقت گشته و با روحیه اصلاح‌گر خود ابتدا به اصلاح خود پرداخته و به خودشناسی می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه هنر تئاتر یک رویکرد اجتماعی است، عنوان کرد:  واژه تئاتر در ابتدا و در دید اول واژه‌ای غلط انداز است طوریکه ما را از علم دور کرده و به احساسات نزدیک می‌کند در صورتی که تئاتر یک فرهنگ جمعی و یک فن ارتباطی گروهی است.

مودبیان با اشاره به اینکه عرصه تئاتر، عرصه گفت وگوها است، گفت: هنرمند به گفت‌وگو می‌نشیند که تئاتر یک جشن اجتماعی است و زمانی که رویکرد اجتماعی داشته باشد می‌تواند مؤثر باشد.

 وی با اشاره به دوران شکوفایی تئاتر ایران اظهار داشت: دوران شکوفایی تئاتر ایران در دهه ٤٠ بود که از نظر درام نویسی، کارگردانی و کار گروهی پیشرفت چشمگیری حاصل شد اما در زمان حاضر از آن دوران و آرمان‌ها فاصله گرفتیم.

داریوش مؤدبیان (زاده ۱۳۲۹ در شیراز روستای جروق) هنرپیشه سینما و تئاتر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مترجم ایرانی است.

وی در سال‌های اخیر بیشتر در زمینه تدریس تئاتر و ترجمه نمایشنامه فعالیت داشته‌است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha