دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

تهران- ایرنا- مدیر شبکه مستند سیما در بازدید از سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ایران دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی مرتبط با فعالیت‌هایشان را یک دستاورد مهم دانسته و بر حمایت رسانه ای این شبکه تلویزیونی از جامعه علمی کشور تأکید کرد.

در آستانه روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی دانشمند مسلمان و برجسته ایرانی، محسن یزدی مدیرشبکه مستند سیما به دعوت رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از این سازمان بازدید کرد.

هدف از این بازدید که با همراهی ابواقاسم ناصری مدیر تولید شبکه مستند صورت گرفت، آشنایی با فعالیت‌های علمی - پژوهشی و تولیدات صنعتی دانش بنیان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در سال جهش تولید عنوان شده است.

در جریان این بازدید و جلسه ای که با حضور مدیرشبکه مستند سیما، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و تعدادی از اساتید و نخبگان علمی این سازمان برگزار شد از فصل دوم مجموعه مستند تلویزیونی «هستند کسانی که...» به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن غلام زاده رونمایی شد.

در این مراسم، بخش هایی از این مستند علمی تلویزیونی سیزده قسمتی که به آشنایی با فعالیت های علمی پرفسور نسرین معظمی و مهندس محمد مهدی ایزدپناه؛ دو نخبه علمی فعال در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اختصاص داشت، به نمایش درآمد.

روشن نگه داشتن چراغ پژوهش در شرایط سخت و طاقت فرسا

پس از نمایش این مستند، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ضمن خوشامد گویی به مدیر شبکه مستند سیما و اساتید و نخبگان علمی حاضر در جلسه گفت: ساخت و پخش مستندهایی که به همت دوستان در شبکه مستند سیما رقم خورده است، فتح بابی برای همکاری عمیق‌تر و گسترده‌تر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با صداو سیما شود.

 علیرضا عشوریوی افزود: صداوسیما باید فراتر از اخبار روزمره، به پیشرفت علمی کشور آن هم در این شرایط سخت ، نگاه ویژهای داشته باشد. آن چه امروز در قالب این مستند و البته بازدید از مراکز مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دیدیم، میراث چهاردهه تلاش همکاران ما و به ویژه خانم دکتر معظمی است که در سخت‌ترین شرایط کشور ، چراغ پژوهش را در این نهاد روشن نگه داشتند.

عشوری گفت: فعالیت های تولیدی و پژوهشی واحدهای مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گوشه هایی از زحمات و دستاوردهای جوانان گمنام اما پر انگیزه و توانمند این مرز و بوم است.

رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی گفت: جوانانی که نخواستند صرفاً دنبال یک زندگی راحت و درآمدزایی صرف از توانایی‌های خود باشند؛ با وجود مسیر ناهموار پیش روی خود در پی توسعه علم و فناوری بودند وامیدوارم حضور و کمک صداوسیما بتواند بخشی از تلاش این جوانان و البته اساتید و پژوهشگرانی که اکنون و در گذشته در این سازمان فعالیت می‌کردند را به تصویر بکشد.

دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

مدیر شبکه مستند نیز با اشاره به بازدید از واحدهای مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که همراه با رئیس این سازمان و پیش از برگزاری این جلسه صورت گرفت عنوان کرد: علاوه بر پیامدهای آگاهی بخش این گونه مستندهای تلویزیون همین که یک نخبه علمی یا صنعتی پس از عمری تلاش  در این حوزه به واسطه ساخت مستندی از فعالیت هایش احساس دلگرمی کند، دستاورد مهمی است.

وی گفت: معمولاً دانشمندان و اهل علم تمایل زیادی به حضور و مطرح شدن در رسانه ها ندارند. بخشی از این موضوع شاید به ویژگی های شخصیتی و اخلاقی آنها برگردد، اما نباید توجیهی برای کم کاری رسانه‌ها باشد.

 وی افزود: اگر ساخت چنین مستندهایی فارغ از میزان بیننده، دفعات پخش،شرکت در جشنواره ها و... باعث شود تا آن دانشمند و پژوهشگر پیشکسوت یک درجه دلگرم شود برایمان کافی است. البته فصل دوم مجموعه هستند کسانی که... نیز همچون فصل اول آن از شبکه مستند پخش خواهد شد و تأثیرات خوب آن را نیز خواهید دید، اما آنچه مهم است، نفس این اقدام و تلاش برای انعکاس فعالیت های علمی نخبگان کشورمان است که در این مستند تلویزیونی به خوبی به آن پرداخته شده است.

 مدیر شبکه مستند سیما گفت: امیدوارم همان‌گونه که شما اساتید و پژوهشگران عزیز به وظیفه خود در ارتقای سطح علمی کشور عمل کرده‌اید ما هم بتوانیم در سنگر رسانه به وظیفه خودمان عمل کرده و با کمک هنرمندان، گوشه‌هایی از این  فعالیت ها را برای مخاطبان به تصویر  بکشیم.

بازنمایی فعالیت علمی نخبگان نوآور در «هستند کسانی که...»

کارگردان مجموعه مستند علمی تلویزیونی «هستند کسانی که...» نیز درباره ساخت این  مستند گفت: علاوه بر مخاطب عام، یک گروه هدف ویژه تر نیز در نظر داشتم، دانشجویان و نخبگانی که در ابتدای مسیر علم‌آموزی و دانش پژوهی هستند. جوانانی که به دلیل برخی ناملایمتی ها و دشواری این مسیر، شاید از ادامه راه منصرف و یا انگیزه هایشان کاسته شود.

 محسن غلام‌زاده تصریح کرد: آنچه در این مستندها می بینید با شواهد واقعی و ملموس از فعالیت پژوهشگران موفق کشور، نشان می‌دهد که این امکان وجود دارد که در همین آب و خاک بمانیم و هم تراز با پژوهشگران جهان و گاهی جلوتر از آنها  دست به ابداع و زایش علمی بزنیم.

وی گفت: در این مجموعه مستند تلاش کردم با بیان دستاوردها و فعالیت های اساتید و نخبگان کشورمان، با تمرکز به یک اختراع و نوآوری روند شکل گیری و نتایج  آن پروژه علمی با دقت و موشکافی به تصویر کشیده شود.

غلام‌زاده افزود: با توجه به دشواری های تولید، محدودیت بودجه و مسائلی از این دست، اگر گرایش و علاقه مندی شخصی ام برای بازنمایی کوشش های پژوهشگران سرزمینم نبود، این مجموعه مستند به سرانجام نمی رسید. از طرف دیگر حمایت عزیزانی همچون دکتر عشوری و همکارانشان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انگیزه مضاعفی بود در مسیر ساخت این فیلم های مستند.

چرا گفتیم «هستند کسانی که...»؟

کارگردان مستند تلویزیونی «هستند کسانی که...»  درباره وجه تسمیه این مجموعه نیز گفت: خواستیم بگوییم که هنوز هم در سرزمین ما هستند کسانی که با وجود نارسایی‌ها و حتی بی مهری‌ها دست از تلاش و کوشش برنداشتند و در مسیر پیشرفت علمی و پژوهشی کشور ثابت قدم هستند.

وی افزود: اگر این مجموعه تلویزیونی بتواند حتی پنج نفر از آمار بالای فراز مغزها درکشور کم کند و این نخبگان جوان را برای چند سال بیشتر در کشور نگه دارد، برای من کافی است. شاید به این وسیله من هم سهم اندکی داشته باشم در آبادانی سرزمینم . امروز پروردگار را شاکرم که فصل دوم این مستند تلویزیونی نیز برای پخش از شبکه مستند آماده شده  و وجدانم راحت است که در حد توان و مقدورات این پروژه تولیدی با تمام  وجود کوشیدم گوشه ای از توانمندی‌های علمی کشور را در این سیزده قسمت به تصویر بکشم. امیدوارم بتوانم این مسیر را ادامه دهم و اگر هم این توفیق برای من میسر نباشد، سایر همکارانم با قوت این راه را ادامه دهند.

 پیش از برگزاری این جلسه، مدیر شبکه مستند سیما به همراه رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، از واحدهای مختلف تولیدی و پژوهشی این سازمان از جمله؛ نیکاکمپرسور (واحد تولید قطعات یدکی کمپرسور)، پژوهشکده زیست فناوری، مرکز صنعتی سازی نانوفناوریکاربردی(ICAN)، واحد توسعه فناوری نانوالکترونیکی کران و واحد سامانه صنعت طاها (تولیدکننده انواع سامانه‌های الکترواپتیکی بازدید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =