تعاونی ها با خلاقیت و نوآوری عرصه های جدیدی از فعالیت ها را شکل دهند

رشت - ایرنا- مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان گفت : تعاونی ها باید از پوسته نگاه سنتی خارج و با خلاقیت و نوآوری، عرصه های جدیدتری از فعالیت ها را به منظور اثر بخش تر بودن شکل دهند.

یونس رنجکش عصر یکشنبه به مناسبت هفته تعاون در نشست مجمع نمایندگان اتاق تعاون استان گیلان افزود : تعاونی ها با برخورداری از سرمایه های اجتماعی و مالی دارای پشتوانه های بسیار قوی برای ورود به فعالیت های اقتصادی هستند که باید با نگاه و روش های جدید متناسب با نیاز بازار هدف این فعالیت ها اثر بخش شود.
وی عنوان کرد : شرایط، وضعیت، امکانات، موقعیت و استعدادها و توانمندی های موجود در کشور بویژه گیلان فرصت های متنوعی را برای فعالیت تعاونی ها ایجاد کرده است که تنها با رویکرد های جدید و برنامه ریزی می توانیم  اقتصاد تعاونی محور را شکل دهیم.  
به گفته وی، بررسی سابقه فعالیت تعاونی ها برغم حضور بخش محدودی از تعاونی های برتر نشان از اثر بخشی چندانی در پویایی اقتصاد و رونق تولید و خدمات در کشور ندارد.
رنجکش اظهار داشت : این ارزیابی ها نشان دهنده آن است که تحرک بخشی به تعاونی ها یک ضرورت جدی است و باید با آموزش و برنامه ریزی در راستای نیاز سنجی از وضعیت بازار و توانمند سازی آنها اقدام کرد.
وی یادآور شد : پشتیبانی از تعاونی ها با اقدامات تسهیل گرانه و کمک های حمایتی از سیاست های دولت در بهره مندی از توان تعاونی ها در توسعه اقتصاد ملی است که استفاده از این پشتیبانی و حمایت مستلزم آشنایی و برنامه محور بودن کارکرد تعاونی هاست.
رنجکش تصریح کرد: پیشینه تاریخی و فرهنگی فعالیت های گروهی در جامعه از پشتوانه های مهمی است که با آموزش و مهارت آموزی به جامعه هدف می توان موجب جلب اعتماد عمومی و پویایی فعالیت ها به شکل تعاونی شد.
وی افزود : عرصه های مختلفی برای فعالیت تعاونی ها وجود دارد که بحث صادرات و تجارت به طور معمول در این زمینه مغفول مانده است و با توجه به جایگاه و موقعیت استان گیلان تعاونی های استان می توانند نقش مهمی در این بخش داشته باشند.
وی گفت : حضور موفق در بازارهای جهانی مستلزم برنامه ریزی و بازار یابی در قالب تشکل ها ی صنفی است که تعاونی ها می توانند در این زمینه بسیار موفق عمل کنند.
مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان با اعلام آمادگی در خصوص تشکیل میزهای تخصصی در هدایت سرمایه گذاری ها با محوریت تعاونی ها گفت : باید با شناسایی و معرفی فرصت های جدید زمینه های این فعالیت ها را متنوع تر کرد.

گیلان دارای ۲ هزار و ۳۶۰ واحد تعاونی فعال با حدود ۱۹۷ هزار عضو  است  که با احتساب تعاونی های سهام عدالت به بیش از دو میلیون عضو می رسد.
از سیزدهم تا نوزدهم شهریورماه به نام هفته تعاون نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =