تنوع بخشی به نواهای قاریان ایرانی و بین‌المللی؛ رویکرد رادیو قرآن

تهران- ایرنا- مدیر رادیو قرآن از ایجاد تنوع در صداهای جذاب قاریان ایرانی و خارجی در شبکه‌های رادیویی ایران، قرآن و تلاوت خبر داد که بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو قرآن مجتبی ایزدی روز یکشنبه گفت: نظرسنجی هایی از مخاطبان، خبرگان قرآنی و خبرگان رسانه‌ای صورت دادیم تا وضعیت پخش تلاوت ترتیل در رادیو قرآن برایمان مشخص شد و این تلاوت ها به صورت ساماندهی و سازماندهی شده روی آنتن می رود. 

وی افزود: رادیو قرآن در دوره جدید فعالیتش برای تغییر و بازنگری جدول پخش برنامه‌ها، از طریق نظرسنجی به نکات قابل تأملی دست پیدا کرد. در این راستا چهار سؤال مطرح شد که چقدر ترتیل در شبانه‌روز پخش شود، سؤال دوم این تلاوت‌های ترتیل در چه زمان‌هایی پخش شود، سؤال سوم هرکدام از تلاوت‌های ترتیل باید در چه اندازه‌ای (صفحه، حزب یا جزء) باشد و سؤال چهارم این تلاوت ها از کدام قاریان پخش شود.

مدیر رادیو قرآن از برنامه ویژه برای تلاوت‌های روزانه خبر داد و گفت: هر روز بعد از اذان صبح، ظهر و مغرب و عشاء و همچنین در اوقات مختلف تلاوت‌های یک صفحه، یک حزب و حتی یک جزء قرآن را درنظر گرفته‌ایم که با صدای قاریان ممتاز ایرانی و مصری پخش می‌شود.

وی افزود: بر مبنای نظرسنجی صورت گرفته حدود ۲ ساعت برنامه ترتیل در شبانه‌روز داریم که با صدای تعداد زیادی از قاریان و اساتید مشهور ایرانی و غیر ایرانی هر روز از رادیو ایران پخش می شود. چرا که تنوع بیشتر و صداهای جذاب، اتفاقات مناسب و بهتری را برای شنوندگان رقم خواهد زد. بر این مبنا چند تصمیم گرفته شد در وهله اول، تلاوت یک جزء قرآن از ساعت ۲۴ هر روز به مدت یک ساعت پخش شود و به مدت ۱۱ بار در فواصل برنامه اعلام شماره آیه و صفحه می‌شود تا مخاطب بهتر بتواند با ترتیل قرآن کریم همراه شود.

ایزدی درباره تلاوت یک حزب در طول سه اذان‌گاهی، تأکید کرد: برای ترتیل یک حزب قرآن و استفاده از این آیه‌های الهی در زمان نماز اول وقت، به این فکر افتادیم ۱۰ دقیقه بعد از نماز صبح، ظهر و مغرب و عشاء یک حزب قرآن را هر روز با صدای قاریان مختلف پخش کنیم. یک حزب به این دلیل انتخاب شد که شاید مخاطب ما در زمان صبح، ظهر یا مغرب و عشاء یک بار بتواند شنونده ترتیل این حزب قرآن باشد؛ به همین دلیل برای شنوندگان فرصت بهره‌وری گذاشته‌ایم. صبح‌ها با صدای استاد منشاوی، ظهرها با صدای قاریان متنوع ایرانی (تقریباً با صدای دو نفر) و شب‌ها با صدای هفت قاری مصری پخش می‌شود که این کار برای اولین‌بار اتفاق می‌افتد.

وی درباره ترتیل‌خوانی در ساعت‌های دیگر شبانه‌روز، گفت: تلاوت هر روز صبح ساعت شش و ۱۰ دقیقه صبح سوره «یس» هر روز با صدای یک قاری پخش می‌شود؛ در واقع ۳۰ روز با صدای ۳۰ قاری. تلاوت ترتیل آیت‌الکرسی قبل از ساعت هفت صبح هر روز با صدای قاریان مختلف  بعد از آن در برنامه مجله صبحگاهی تسنیم با صدای خلیفه طنیجی که هر روز یک صفحه می‌خواند.

ایزدی اضافه کرد: سه بار ترتیل یک صفحه در برنامه صفحه من، یک بار روخوانی آن صفحه به علاوه ترتیل همان صفحه، یک بار تجوید صفحه با ترتیل صفحه و یک بار هم مفاهیم با ترتیل آن صفحه و شب‌ها هم ساعت ۲۴ یک جزء کامل هر شب با صدای قاریان ایرانی و مصری ترتیل می‌شوند.

مدیر رادیو قرآن افزود: بر این مبنا در برنامه‌ریزی تلاوت ترتیل، هم به نظر مخاطبان توجه کردیم و هم ملاحظه زمان اذان‌گاهی را داشتیم و هم تنوع‌بخشی نسبت به پخش صداها و نواهای مختلف قرآنی قاریان ممتاز ایرانی، بین‌المللی و مصری را درنظر گرفتیم. از طرفی هم شرایط را برای همراهی مخاطب چه اهل صفحه و چه حزب و حتی جزءخوانی فراهم کردیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =