حساسیت مردم چهارمحال و بختیاری به رعایت دستورالعمل بهداشتی باید افزایش یابد

شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به روند صعودی شیوع ویروس کرونا در استان گفت: در هفته‌های گذشته حساسیت مردم نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، حضور در اجتماعات کم شده و این امر باعث افزایش میزان شیوع در استان شده است که باید این حساسیت افزایش یابد.

مجید شیرانی روز یکشنبه در جلسه ستاد استانی پیشگیری از کرونا افزود:  شیوع این ویروس در استان عادی انگاری شده و این امر تهدیدی برای سلامت مردم است.

وی با حساس سازی جامعه نسبت به رعایت دستورالعمل بهداشتی تاکید کرد و گفت: شیوع ویروس کرونا کم نشده و باید حساسیت مردم نسبت به رعایت دستورالعمل بهداشتی بیشتر شود.

شیرانی اظهار داشت: تصمیمات ستاد کرونا در استانها باید کمترین میزان تبعات را برای مردم داشته باشد و حفظ سلامت مردم در اولویت تصمیم‌گیری‌های باشد.

وی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه شده از سوی ستاد ملی کرونا برای همه آحاد جامعه تاکید کرد و گفت: دستورالعمل‌های بهداشتی برای بازگشایی مدارس تدوین شده است،  اما گاهی به دلیل برخی بی‌توجهی این پروتکل‌ها به خوبی اجرا نمی‌شود.

به گفته وی، نظارت بر رعایت دستورالعملی بهداشتی در اولویت قرار دارد.

شیرانی با اشاره بر اینکه شیوع ابتلا در استان صعودی است بر تعطیلی و تعویق چند هفته‌ای بازگشایی مدارس در استان تاکید کرد و گفت: با انجام برخی محدودیت‌های شاید بتوان شیوع ابتلا را کاهش داد و بتوان برای بازگشایی مدارس تصمیم گیری انجام داد.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته سه نفر به دلیل ابتلا به کرونا فوت کردند که آمار فوتی کرونا در استان به ۱۸۴ نفر رسیده است.

وی گفت: در این مدت تست ۶ نفر مراجعه کننده به بیمارستان با علایم بالینی مشکوک به کرونا در مراکز درمانی بستری شده مثبت اعلام شد.

رییس مرکز بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به بازگشایی مدارس و الزام به رعایت دستورالعمل و پروتکل بهداشتی در مدارس گفت: مدارس استان برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط تیم‌های نظارتی مورد بازرسی قرار می‌گیرند. 

سید راشد جزایری افزود: رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن مدارس، نظارت بر سرویس مدارس و همچنین رعایت بهداشت در آبخوری و سرویس بهداتشی مدارس باید در اولویت قرار داشته باشد.

وی گفت: در ارزیابی‌های انجام شده در نخستین روز بازگشایی مدارس بیش‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس شهرستان سامان و کمترین میزان رعایت در شهرستان کوهرنگ بوده است.

به گفته وی، نداشتن ماسک توسط برخی از معلمان و دانش‌آموزان، نبود مواد گندزدایی و ضدعفونی درکلاس درس و مدارس ، نبود مایع ضدعفونی در برخی مدارس، رعایت نکردن فاصله اجتماعی در برخی مدارس به عنوان بیشترین تخلفاتی در رعایت دستوالعمل بهداشتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه برخی مدارس استان در مناطق پر خطر قرار دارند، بر تعطیل شدن این مدارس تاکید کرد.

جزایری با اشاره به اینکه بیشتر دانش‌آموزان از سرویس مدرسه استفاده می کنند، گفت: ظرفیت تعداد دانش‌آموز در هر سرویس مدرسه سه نفر است و اگر تعداد دانش‌آموزان بیشتر شود به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل بهداشتی تخلف محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، در سال تحصیلی جدید بیش از ۲۱۰ هزار دانش‌آموز در ۲ هزار ۹۰۰ مدرسه مشغول تحصیل شدند که به مرور و براساس برنامه زمانبندی مدارس در کلاسهای درس حاضر می‌شوند.

در سال تحصیلی جدید ۱۵ هزار فرهنگی کار آموزش‌دانش‌آموزان را برعهده دارند.

بر اساس آخرین گزارش ستاد ملی کرونا، چهارمحال و بختیاری در وضعیت هشدار شیوع کرونا قرار دارد.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =