دیده‌بان حقوق بشر: وضعیت زندانیان سیاسی در عربستان نگران‌کننده است

تهران - ایرنا - «دیده‌بان حقوق بشر» امروز (یکشنبه) با انتشار بیانیه‌ای وضعیت امنیتی بازداشت‌شدگان سیاسی در عربستان را نگران‌کننده توصیف کرد و خواستار آزادی فوری آنان شد.

در این بیانیه که در سایت این سازمان منتشر شده، آمده است که از مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۹)، مقامات سعودی ملاقات شخصی با زندانیان سیاسی در سراسر این کشور را به بهانه  جلوگیری از گسترش شیوع «ویروس کرونا» منع کرده‌اند. این در حالی است که فعالان سعودی می‌گویند که مقامات سعودی با دلایل غیرقابل توجیهی مانع ملاقات خانواده‌های زندانیان سیاسی با آنان می‌شوند.

طبق این بیانیه، «محمد بن نایف» ولیعهد سابق عربستان از اسفند سال گذشته بدون هیچ‌گونه اتهامی در بازداشت به سر می‌برد. به وی اجازه دیدار با خانواده‌اش را نمی‌دهند و مکان فعلی نگهداری از او نامعلوم است. همچنین به پزشک نایف نیز اجازه معاینه او را نمی‌دهند، به همین دلیل نگرانی‌های جدی در مورد سلامتی نایف وجود دارد.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه افزود که مقامات سعودی تعدادی از زنان فعال در عرصه حقوقی عربستان را در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) دستگیر کردند که این آغاز سرکوبی وحشیانه جنبش حقوق زنان در این کشور بود.

این دیده‌بان با ابراز نگرانی از وضعیت زندانیان و فعالان سیاسی در زندانهای عربستان، از مقامات سعودی خواست به ناظران بین‌المللی اجازه دهد تا از زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها به ویژه زندان‌های انفرادی بازدید کنند.

پیش از این نیز سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری در سراسر جهان با ابراز نگرانی از شیوع ویروس کرونا در بین بازداشت‌شدگان سیاسی در عربستان، خواستار آزادی آنها و کسانی که هنوز محاکمه آنها با هر اتهامی تمام نشده است، شدند. 

دولت عربستان به ویژه پس از روی کار آمدن « محمد بن سلمان » ولیعهد این کشور، اقدامات شدیدی علیه نویسندگان و فعالان مدنی انجام داده و ده‌ها نفر از روحانیون، شاهزادگان، نویسندگان، شعرا و فعالان مدنی و مذهبی را به بهانه اقدام علیه امنیت این کشور بازداشت و تاکنون شماری از آنان را به زندان و اعدام محکوم کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =