ساباط بزرگ محله تاریخی نوآباد شهرستان نایین مرمت شد

اصفهان-ایرنا- رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نایین در شرق استان اصفهان از مرمت و بازسازی ساباط بزرگ محله تاریخی نوآباد این خطه خبر داد.

 محمود مدنیان روز یکشنبه  با بیان اینکه این ساباط تاریخی در مدت یک ماه  و با ۲۵۰ میلیون ریال هزینه مرمت شد، افزود: مرمت دیواره‌ها، بندکشی مجدد آجرها، اجرای روکش کاه‌گل و ایزولاسیون سقف از جمله عملیات مرمتی این بنای تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه ساباط بزرگ، محور اتصال با محله تاریخی "پنجاهه" است گفت: این اثر تاریخی بر اثر فرسودگی و رطوبت باران تخریب شده بود.

ساباط از عناصر ویژه  معماری مناطق کویری است و معبر و گذرگاهی مسقف است که در مسیرهای طولانی بالای سر رهگذران قرار گرفته و مانع تابش آفتاب سوزان در فصول گرم سال می شود.

رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی نایین افزود: نوآباد یکی از کهن‌ترین محلات تاریخی شهرستان نایین با پیشینه تاریخی پیش از اسلام، دارای بناهای تاریخی متعدد همچون حسینیه، حمام و آب انبار است و بخشی از بازار تاریخی در آن قرار دارد.
مدنیان افزود: در این محله با توجه به کویری بودن شهرستان، معابر زیبایی وجود دارد که اکثرا دارای ساباط بوده و در فصل تابستان رهگذران را از گرمای شدید کویری محافظت می‌کند.

در بافت تاریخی شهرستان نایین ۷ محله تاریخی با نام‌های "لکوان"، "باب المسجد"، "نوآباد"، "گوالو"، "چهل دختران"، "پنجاهه" و "سرای نو" قرار دارد که همه ساله به صورت دوره‌ای با پایش، در صورت نیاز، بناهای آن‌ها مرمت می‌شود.

شهرستان نایین با بیش از یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی که ۹۶ اثر آنها به ثبت ملی رسید در ۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =