ایرنا و سازمان ملی بهره‌وری تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

تهران- ایرنا- خبرگزاری جمهوری اسلامی و سازمان ملی بهره‌وری تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه در بخش فرهنگی و آموزشی امضا کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، این تفاهم‌نامه که امروز (یکشنبه) به امضای «فاطمه پهلوانی» رییس سازمان ملی بهره‌وری و  «محمدرضا نوروزپور» مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رسید، در زمینه همکاری طرفین در بخش فرهنگی، ترویجی و آموزشی با موضوع بهره‌وری، استفاده طرفین از فعالیت‌ها، امکانات و ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و تجربی یکدیگر است.

توجه اندک به بهره‌وری به علت اقتصاد نفتی

رییس سازمان ملی بهره‌وری در این مراسم گفت: ایرنا یکی از ارکان اصلی در اطلاع‌رسانی کشور است و یکی از ماموریت‌های اصلی آن با توجه شرایط ویژه‌ای که کشور با آن روبه‌روست؛ انتشار اخبار صحیح است.

«فاطمه پهلوانی» افزود: اطلاع‌رسانی و فضای رسانه دیگر انحصاری نیست و رسانه به گوشی تلفن همراه تبدیل شده است به طوری که هر فرد با اندک سواد رسانه‌ای، جریانی را هدایت می‌کند که این نشان از سختی کار و استراتژیک بودن فعالیت‌ها دارد.

وی با بیان اینکه شرایط سازمان ملی بهره‌وری نسبت به ماموریت آن متفاوت است، افزود: موضوع بهره‌وری ۲۵ سال است که به عنوان دغدغه در برنامه‌های توسعه‌ای مورد اشاره قرار می‌گیرد و برای آن هدفگذاری تعیین می‌شود.

رییس سازمان ملی بهره‌وری اظهارداشت: از زمانی که هدفگذاری کمی در بهره‌وری انجام می‌شود می‌شود شاهد روند منفی پیشرفت نسبت به دوره‌ای که تنها به زیرساخت‌ها توجه می‌شد، بودیم و اینجاست که متوجه می‌شویم شعار زدگی در سطح برنامه‌ریزی چقدر می‌تواند آسیب‌زا باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ارکان مهم در رشد اقتصادی کشور بهره‌وری است، گفت: اشتغال، سرمایه و بهره‌وری سه مولفه تعیین میزان تولید ناخالص داخلی است و سالهاست که در کشور ما به دلیل اقتصاد نفتی، اشتغال و سرمایه مورد توجه است و کمتر به موضوع بهره‌روی توجه می‌شود.

پهلوانی تاکید کرد: ما در یک بزنگاه تاریخی هستیم و این بزنگاه می‌تواند از ما در امتحان بهره‌وری، یک قهرمان تاریخی بسازد یا می‌تواند برای دوره‌ای سرافکندگی ایجاد کند.

وی افزود: این فرصت همان موضوع کاهش درآمدهای نفتی است و ما را مجبور می‌کند که به موضوع بهره‌وری توجه کنیم و از آن طریق برای اقصاد ارزش‌ آفرینی کنیم.

رییس سازمان ملی بهره‌وری تصریح کرد: بهترین وضعیت بهره‌وری کشور مربوط به برنامه سوم توسعه است و در این برنامه، بهره‌وری هدفگذاری کَمی (عددی)  نداشته است و به صورت خودکار ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از محل بهره‌وری محقق شده است.

وی افزود: موضوع بهره‌وری در سال‌های گذشته و برای دوره‌ای نادیده گرفته می‌شود و زیرساخت‌های ساختاری آن از بین می‌رود.

پهلوانی اظهارداشت: بسیاری معتقدند که بهره‌وری، موضوع اقتصادی بوده و این سازمان نباید زیرنظر سازمان اداری و استخدامی باشد، واقعیت این است که اقتصاد ما دولتی است و تا زمانی که دستگاه‌های اجرایی یاد نگیرند راهبری بهره‌وری در بخش اقتصادی را برعهده بگیرند، نباید انتظار داشته باشیم بنگاه اقتصادی کار خود را به درستی انجام دهد.

وی بیان کرد: هم اکنون رویکرد سازمان این است که همزمان به دستگاه‌های اجرایی مراجعه و از سوی دیگر موضوع بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی را نیز دنبال می‌کنیم و برای سنجش بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی غیردولتی، دستورالعمل‌هایی را تدوین می‌کنیم.

رییس سازمان ملی بهره‌وری ادامه داد: با توجه به همکاری دستگاه‌ها و نگاه مثبتی که نسبت به بهره‌وری وجود داشت توانستیم موفق باشیم و با اصلاحات ساختاری که انجام شد از نظر مدیریتی، جزو جوان‌ترین رده‌ها هستیم.

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در این مراسم، اظهارداشت: یکی از مباحث اصلی که ایرنا می‌تواند کمک کند فرهنگ‌سازی در زمینه بهره‌وری است؛  آمادگی این را داریم که این ضرورت را انجام دهیم و در این مسیر پیشگام باشیم.

«محمدرضا نوروزپور» افزود: امیدواریم با امضای این تفاهم‌نامه، فصل جدیدی در روابط خبرگزاری جمهوری اسلامی و سازمان ملی بهره‌وری شکل بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =