اسلام آباد به همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان متعهد است

اسلام‌آباد - ایرنا - رهبران سیاسی و نظامی پاکستان در روز ملی دفاع و شهدای این کشور اعلام کردند: این کشور هرگز به دنبال رویارویی و تنش نیست بلکه اسلام‌آباد متعهد به تلاش برای تقویت صلح و امنیت در منطقه و همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان بوده است.

به گزارش ایرنا، دولت پاکستان امروز یکشنبه به مناسبت روز ملی دفاع و شهدای این کشور تعهد خود را برای صلح و امنیت منطقه و همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان اعلام کرد.

براساس یک سنت دیرینه، در سالروز دفاع و شهدای پاکستان، مردم و مقام‌های این کشور به سربازانی که در جنگ‌های مختلف برای دفاع از خاک پاکستان جان خود را از دست داده اند، ادای احترام می‌کنند.

مقام‌های بلندپایه دولت و نیروهای مسلح پاکستان در پیام‌های خود ضمن گرامیداشت روز دفاع و شهدا، اعلام کردند: پاکستان حامی صلح است اما به هرگونه تهاجم خارجی پاسخ کوبنده خواهد داد.

رییس جمهوری و نخست وزیر پاکستان نیز در این روز اظهار کردند: این کشور نگاه رو به جلو به همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان دارد در عین حال نیروهای مسلح پاکستان هر لحظه آماده واکنش به طرح‌های دشمنان هستند.

"عارف علوی" رییس جمهوری پاکستان در بخشی از پیام خود در این زمینه گفت: ما به نقش خود برای صلح و امنیت پایدار در منطقه هستیم اما در عین حال در مورد توانمندی‌های دفاعی و نظامی خود مصالحه نخواهیم کرد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در سخنان خود با یادآوری اختلافات این کشور با هند و تنش‌های  شدید میان دو رقیب هسته‌ای در شبه‌قاره گفت: هدف ما بهبود زندگی و رفاه مردم جنوب آسیا  بوده و همزمان پاکستان آماده رویارویی با هر وضعیت غیرمنتظره است.

امروز یکشنبه ششم سپتامبر ۲۰۲۰ مصادف با پنجاه و پنجمین سالروز آغاز بزرگ‌ترین جنگ میان پاکستان و هند در سال ۱۹۶۵ میلادی است که پاکستان همه ساله این روز را به عنوان "روز ملی دفاع و شهدا" گرامی می‌دارد.

۵۵ سال پیش در چنین روزی بزرگ ترین جنگ میان هند و پاکستان از زمان استقلال دو کشور از سال ۱۹۴۷ تا کنون آغاز شد.در این جنگ ۱۷ روزه، حدود ۳ هزار سرباز هندی و نزدیک به ۳۸۰۰ سرباز پاکستانی جان خود را از دست دادند. این جنگ بخشی از تنش‌های دیرینه دو رقیب سنتی شبه‌قاره بر سر مسئله کشمیر بود و براساس آنچه در گزارش ها نقل شده، نیروهای هندی قصد داشتند شهر "لاهور" پاکستان واقع در نزدیکی مرز هند را تصرف کنند که با اقدام به موقع نیروهای پاکستان مواجه شدند.

امروز شهرهای مختلف پاکستان شاهد مراسم‌ های  ویژه از سوی دولت و نیروهای مسلح بود اما در عین حال شرایط همه گیری ویروس کرونا سطح این برنامه‌ها را محدود کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =