کاهش ۳۰ درصدی تصادفات رانندگی در البرز

کرج - ایرنا - معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز اعلام کرد که با ایمن سازی جاده ها ، تصادفات رانندگی در محورهای ارتباطی استان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

عادل منصورکیایی روز یکشنبه اظهارداشت: بر اساس آمار رسمی تعداد تصادفات رانندگی در راه‌های برون شهری و روستایی البرز، طی  سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد  کاهش نشان می دهد.

همچنین  تعداد کشته های رانندگی در جاده های البرز  ۲۳ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه میانگین کاهش تصادفات فوتی در کشور ۱۵ درصد بوده، گفت: بر اساس گزارش‌های ارسالی پلیس راه، ۳۵ درصد تصادفات یادشده به دلیل عدم توجه به جلو، ۲۲ درصد انحراف و تجاوز به چپ، ۱۴ درصد تخطی از سرعت مطمئنه، ۹ درصد عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه، ۵ درصد عدم رعایت حق تقدم و ۱۵ درصد سایر عوامل است.

منصور کیایی در خصوص سهم انواع وسیله نقلیه در تصادفات نیز گفت: سواری ۶۰ درصد، کامیون و تریلی ۱۴ درصد، وانت بار و موتورسیکلت هر کدام ۱۰ درصد، اتوبوس و مینی بوس کمتر از ۱ درصد و سایر موارد سه درصد  در تصادفات رانندگی مقصر بوده اند.

معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان البرز با اشاره به ثبت بیش از ۱۹۱  میلیون تردد در پنج ماه گذشته در راه‌های استان البرز، گفت: میانگین تردد ساعتی ثبت شده در استان حدود چهار برابر میانگین تردد ساعتی در کشور است و این امر نشان دهنده اهمیت کاهش  ایجاد شده در وقوع حوادث رانندگی است که به رغم دارا بودن تردد بالا در محورهای استان وقوع تصادفات کاهش یافته است.

وی، نگرش سیستمی به موضوع ایمنی برای رسیدن به ایمنی پایدار را دارای اهمیت ذکر کرد و اساس آن را در ۲بخش مجموعه برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه مانند توسعه سیستم‌های حمل ونقل هوشمند، اجرای برنامه های آموزشی برای کاربران آسیب‌پذیر، اشاعه فرهنگ ایمنی، تعامل بیشتر با دستگاه‌های مرتبط، اتخاذ راهکارها و انجام اقدامات بر اساس تحلیل دقیق از آمار و ارتباط متغییرها در تصادفات و همچنین در بخش دیگر اهمیت و جایگاه امدادرسانی سریع و موثر دستگاه‌های مرتبط بعد از وقوع تصادف ذکر کرد.

منصورکیایی افزود: اقدامات فرهنگی- آموزشی نظیر اجرای طرح‌های ارتقای ایمنی عابران پیاده و موتورسواران، اجرای طرح ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها با هدف افزایش دانش ترافیکی دانش آموزان از مخاطرات رانندگی، برنامه‌های ارتقای ایمنی از طریق مدیریت سرعت با اجرای نصب کاهنده‌های سرعت، اقدامات زودبازده برای مقاطع پرتصادف مانند نصب علایم عمودی و افقی، اصلاح نقاط، بهسازی شانه راه، نصب و مرمت حفاظ‌های کناری، لکه‌گیری سطح راه‌ها، ایجاد روشنایی در محورهای مه‌گیر  به ویژه محور کرج-کندوان، نصب و بهره‌برداری پل‌های عابرپیاده و همچنین گسترش استفاده از سیستم های هوشمند نظارتی مانند افزایش تعداد دوربین های نظارت تصویری و  سامانه‌های ثبت تخلفات از جمله اقداماتی است که موجب کاهش تصادفات شده است.

منصور کیایی گفت:‌با رعایت بیشتر قوانین از سوی مسافران و  ادامه و گسترش این اقدامات، آمار تصادفات در استان کاهش بیشتری یافته و مسافران با آسایش خاطر سفرهای ضروری خود را انجام دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =