قاضی‌زاده‌ هاشمی: دولت برنامه مدون برای ساماندهی کولبران تدوین کند

تهران- ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی خواستار تدوین برنامه مدون و درازمدت برای ساماندهی کولبران و ارائه گزارش آن به مجلس شد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت،  سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به تذکر نماینده مردم پیرانشهر و سردشت گفت: موضوع کولبری در شان نظام جمهوری اسلامی نیست و متاسفانه در حال تکرار است. البته طرح‌های موردی به صورت موقت تدوین می‌شود، اما کارساز نبوده و باز هم شاهد کولبری هستیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس انتظار دارد دولت برنامه درست، مدون و درازمدت برای ساماندهی کولبران تدوین و نتایج آن را به مجلس ارائه کند. کولبری موضوع حساسی است و انتظار داریم گزارش رسمی در این رابطه به مجلس ارائه شود.

کمال حسین‌پور نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس در تذکر شفاهی با انتقاد از اینکه آیا شغل کولبری در شأن ملت و جوانان ما است، گفت: در منطقه‌ای که کمترین فرصت شغلی وجود ندارد و تعداد کارخانجات هم کم است و درد گرسنگی و بیکاری بیداد می‌کند، مگر چاره‌ای برای تامین حداقل معیشت مردم جز کولبری وجود دارد؟

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت بگوید برای اشتغال جوانان این مناطق تاکنون چه اقدامی انجام داده تا دیگر مردم به ناچار به کولبری روی نیاورند؛ تا کی باید شاهد کشته و زخمی شدن فرزندانمان به خاطر تامین معیشت و امرار معاش حداقلی باشیم؟ به کدامین گناه جوانان ایرانی که روزی پدر و مادرشان برای انقلاب خون دادند، باید کشته شوند. همه ما مقصریم، آیا به عواقب روانی و مادی و معنوی عزادار شدن خانواده‌ها فکر کرده‌اید؟

وی در تذکری به وزیر کشور با بیان اینکه جای تاسف است که فرمانده هنگ مرزی استان به جای عذرخواهی از خانواده‌های داغدیده، تهمت متجاوز به کولبران می‌زند، تصریح کرد: به جای این صحبت‌ها مقررات به‌کارگیری سلاح در مرز را به نیروهای پایگاه هنگ مرزی آموزش دهید.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدیده بررسی همه جانبه این حادثه و برخورد با مسببان آن شد و گفت: باید از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود و در راستای ساماندهی کولبران اقدام جدی و ساماندهی مرزها و بازارچه‌ها و معابر کولبری در دستور کار قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =