نگاهی به خریدهای جدید پرسپولیس؛ از گلزن مسن تا هافبک‌هایی معمولی

تهران- ایرنا- تیم فوتبال پرسپولیس تا امروز پنج بازیکن لیگ برتری را جذب کرده که شرایط هرکدام را بررسی می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، در این فصل نقل و انتقالات تابستانی فوتبال ایران تیم پرسپولیس تا امروز موفق شده، ۵ بازیکن لیگ برتری را جذب کند، ضمن اینکه جدایی مهدی ترابی و علیرضا بیرانوند هم از این تیم قطعی شد و این بازیکنان به خارج از کشور ترانسفر شدند.

در این گزارش قصد داریم عملکرد پنج خرید جدید پرسپولیس یعنی حامد لک، سعید آقایی، میلاد سرلک، احسان پهلوان و عیسی آل کثیر را پیش از پیوستن به پرسپولیس مورد نقد و بررسی قرار بدهیم. 

نکته مهم اینجاست، این بازیکنان در شرایطی امسال به پرسپولیس پیوستند که به طور عملی ستاره فوتبال محسوب نمی‌شوند و فقط جزو بازیکنان متوسط رو به بالای فوتبال ایران هستند. این در شرایطی است که پرسپولیس در وضعیت فعلی به جذب ستاره بسیار نیاز دارد.

لک؛ دروازه بانی پرنوسان

حامد لک ۲۹ ساله در شرایطی امسال به پرسپولیس پیوست که سال‌ها پیش احتمال این اتفاق وجود داشت و بارها در مصاحبه‌هایش اعلام کرد که پرسپولیسی است و حتی زمان‌هایی که با استقلال بازی داشت با دستکش یا کفش ورزشی قرمز رنگ به زمین رفت تا علاقه خودش را به پرسپولیس نشان بدهد. لک در حالی به پرسپولیس پیوست که در سال‌های گذشته تیم‌های متفاوتی را تجربه کرده از صبای قم در دو مقطع، تراکتور، سایپا، فولاد، نساجی تا ماشین سازی. اینها تیم‌هایی بودند که حامد لک پیش از پیوستن به پرسپولیس، حضور در آنها را تجربه کرده است.

نکته جالب در مورد لک این است که او همیشه دروازه‌بانی متوسط و البته پر نوسان بوده است، یعنی گاهی اوقات آن‌قدر خوب بوده که به تیم ملی دعوت شده و گاهی اوقات آن‌قدر بد بوده که حتی در تیم خودش هم نیمکت نشین شده است. بهترین دوران بازی لک را می‌شود در زمان حضور در تراکتور جستجو کرد جایی که لک با این تیم تا یک قدمی قهرمانی هم پیش رفت و به بازیکنی بسیار محبوب در تبریز تبدیل شد اما در آن بازی معروف با نفت تهران ۳ گل خورد تا از طرف تراکتوری ها مقصر قهرمان نشدن این تیم قلمداد شود و به شکل عجیب و شبانه تبریز را ترک کرد. البته در ماشین سازی، سایپا و فولاد هم عملکرد خوبی داشت اما او در کل لک دروازه‌بانی پرنوسان است که گاهی حاشیه‌هایش به مسائل فنی آن می‌چربد.

آقایی، مدافع چپ پرحاشیه

یکی از خریدهای پرسروصدای امسال پرسپولیس سعید آقایی است. مدافع چپ تبریزی و ۲۵ ساله فصل گذشته سپاهان که سابقه بازی در تراکتور و گسترش فولاد تبریز را هم دارد. حضور آقایی در پرسپولیس از آن جهت پر سر و صدا و پر حاشیه بود که این بازیکن پیش از آن با انتشار تصویری تحریک کننده علیه هواداران پرسپولیس در فضای مجازی موضع گیری کرده بود؛ مساله‌ای که حتی باعث محرومیت او هم شد، اما امسال با نظر یحیی گل محمدی به پرسپولیس آمد تا در سمت چپ خط دفاعی این تیم به همراه محمد نادری حضور داشته باشد و احتمالاً باعث جدایی محمد انصاری از پرسپولیس هم بشود.

آقایی بازیکن بدی نیست اما همیشه حواشی زیادش، باعث دردسر شده است. اگر حواشی این بازیکن کنترل شود، می‌تواند در آن سمت به سرخپوشان کمک کند البته ذکر این نکته ضروری است که آقایی که حتی سابقه ملی پوش شدن را هم دارد، هیچ وقت همیشه در سطح بالایی نبوده و یک بازیکن متوسط خوب است.

هافبک دفاعی عجیب در پرسپولیس

شاید عجیب‌ترین خرید این فصل پرسپولیس میلاد سرلک باشد. هافبک دفاعی ۲۵ ساله که پیش از پیوستن به پرسپولیس در تیم شهر خودرو بازی می‌کرد. سرلک که سابقه بازی در نساجی و سپاهان را دارد، در شرایطی پرسپولیسی شد که سال گذشته در شهر خودرو فقط ۱۳ بازی انجام داده است. البته پیش از آن در یک فصل برای نساجی هم ۱۲ بازی انجام داده بود و در پنج سال برای سپاهان تنها ۷۰ بازی انجام داده بود. چیزی که مشخص است این است که سرلک نمی‌تواند به عنوان یک ستاره در پرسپولیس نام برده شود. بازیکنی که در اقدامی جالب تمام مبلغ رضایت‌نامه خود را هم به باشگاه شهرخودرو پرداخت کرد تا پیراهن پرسپولیس را بپوشد.

حضور سرلک در پرسپولیس یعنی جدایی یکی از هافبک‌های دفاعی این تیم که به احتمال فراوان محسن ربیع‌خواه است. سرلک از آن دسته بازیکنانی است که سابقه بازی زیرنظر گل محمدی را دارد و با نظر مستقیم سرمربی پرسپولیس جذب این تیم شد. البته نمی‌توان آینده بازیکنی در پرسپولیس پیش بینی کرد اما شاید سرلک در بهترین حالت به یک خرید و بازیکن متوسط در پرسپولیس تبدیل شود.

پهلوان ستاره می‌شود؟

احسان پهلوان دیگر خرید این فصل پرسپولیس است. هافبک ریز نقش و ۲۷ ساله که توانایی بازی در پست‌های وینگر چپ و راست را دارد. پهلوان که سابقه بازی در گسترش فولاد، ذوب آهن سپاهان و تراکتور را دارد، بهترین دوران بازی خود را در ذوب آهن تجربه کرد و زیر نظر یحیی گل محمدی به بازیکن با ارزشی تبدیل شد.

هرچند حضور قرضی او در تراکتور هم بد نبود و موفق شد در مدت زمان حضورش در تراکتور ۶ گل به ثمر رساند و بازیکنی محبوب نزد هواداران تراکتور تبدیل شد. حالا سوال اینجاست آیا احسان پهلوان همان بازیکن زمان تراکتور و ذوب آهن است؟ که اگر این طور باشد خرید خوبی برای پرسپولیس خواهد بود و به نوعی ستاره پرسپولیس می‌شود. زمان، بهترین قاضی در این خصوص است تا در خصوص سرنوشت پهلوان در پرسپولیس تصمیم بگیرد.

عیسی؛ گلزن مسن پرسپولیس

عیسی آل کثیر ۳۱ ساله درشرایطی امسال به پرسپولیس پیوسته که سال گذشته در لباس صنعت نفت آبادان ۱۲ گل برای این تیم به ثمر رساند و یکی از گل‌زنان برتر لیگ بود. آل کثیر که قبلا اعلام کرده پرسپولیسی است به این تیم پیوست تا به نوعی بار خط حمله پرسپولیس را در این فصل به دوش بکشد. آل کثیر پیش از پیوستن به پرسپولیس در تیم‌های استقلال اهواز، پیکان، البدر بندر گنگ، آلومینیوم هرمزگان، نفت تهران، پیکان و صنعت نفت آبادان بازی کرد.

آل کثیر در صنعت نفت ۱۲ گل، در آلومینیوم ۱۱، در نفت تهران ۱۰، در پیکان ۸ و در البدر بندر گنگ ۷ گل به ثمر رسانده است. آل کثیر به عنوان یک مهاجم گلزن در فوتبال ایران شناخته می‌شود اما مشکل این است که با ۳۱ سال سن به طور عملی گلزنی مسن شناخته خواهد شد. هرچند مهاجم جدید پرسپولیس از نظر بدنی شرایط خیلی خوبی دارد و به قول معروف بدنش از سنش جوان‌تر است اما باید دید که آیا می‌تواند در پرسپولیس هم به بازیکنی مهم تبدیل شود یا خیر؟ آل کثیر توانایی این را دارد که ستاره فصل بعد پرسپولیس باشد، البته اگر بتوان حواشی احتمالی این بازیکن را کنترل کرد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =