هشدار یک گروه عراقی نسبت به سوء استفاده آمریکا از سازمان ملل

بغداد – ایرنا – یکی از گروه‌های نوظهور مقاومت در عراق آمریکا را متهم کرد که از پوشش دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد برای تحرکات نظامیان خود در عراق استفاده می‌کند.

به گزارش ایرنا، گروه موسوم به «سرایا اولیاء الدم» امروز یکشنبه در بیانیه ای از دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق خواست که تبدیل به پوششی برای تحرکات نظامی آمریکا نشود در غیر این صورت در معرض حملات گروه های مقاومت عراقی قرار می گیرند.

سرایا اولیاء الدم (گردان های اولیای دم) این بیانیه را در واکنش به حمله به کاروان ویژه سازمان ملل در مسیر اربیل به موصل در ۲۸ اوت ۲۰۲۰ (هفتم شهریور ماه) عنوان کرده که در پی آن دو شهروند عراقی همراه کاروان زخمی شدند.

منابع امنیتی عراق در آن زمان گفتند که کاروان متعلق به سازمان بهداشت جهانی بوده اما دفتر نمایندگی سازمان ملل متعاقبا اعلام کرد که کاروان این سازمان در حال انجام ماموریت انسان دوستانه بوده است.

گروه گردان های اولیای دم خطاب نمایندگی سازمان ملل در عراق گفته است: «به خاطر بیاورید که در تاریخ ۲۸ اوت ۲۰۲۰ تجهیزات شما حامل افسرانی از CIA بود و ما می‌توانستیم همه آن ها را نابود کنیم، اما خواستیم تا از این طریق به شما هشدار بدهیم.»

در این بیانیه آمده است: برای ما اثبات شده که نیروهای اشغالگر آمریکایی از کامیون‌های نمایندگی سازمان ملل برای نقل و انتقال بین مناطق مختلف عراق استفاده می‌کنند تا از حملات مقاومت اسلامی در امان بمانند.

به نوشته بیانیه، با وجود تمام احترامی که برای شما (سازمان ملل) قائل هستیم به شما هشدار می‌دهیم که تجهیزات شما نباید به عنوان سپر و پوشش نیروهای اشغالگر عمل کند؛ در غیر این صورت ناچاریم که اشغالگران آمریکایی را به‌ همراه تجهیزات شما به آتش بکشیم.

این در حالی است که نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق در واکنش به این تهدید گردان های اولیای دم با انتشار بیانیه‌ ای بر بی ‌طرفی خود تاکید کرده است.

نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق با انتشار بیانیه ای گفته است: «هیچ کشور یا سازمانی تجهیزات ما را مورد استفاده قرار نمی‌دهد، ما بی‌طرف هستیم و بدون استثنا در راستای کمک به تمام عراقی‌ ها فعالیت می کنیم.»

در بیانیه تاکید شده است که در حادثه انفجار بمب در مسیر کاروان نمایندگی سازمان ملل در استان نینوا یک کارمند این نمایندگی زخمی شد و به یک دستگاه از خودروها خسارت وارد آمد.

چند گروه نوظهور در عراق در طول ماه های گذشته در اعتراض به ادامه حضور نظامیان آمریکا در خاک کشورشان، حملات خود را به این نیروها و مواضع آمریکایی ها در خاک عراق تشدید کرده اند.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در جریان سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن (۲۸ مرداد تا یکم شهریور ۹۹) در واکنش به تشدید حملات به نظامیان و مواضع آمریکا در این کشور اعلام کرد که درصدد کاهش نیروهای کشورش است و نظامیان آمریکایی تا سه سال آینده خاک عراق را ترک می کنند.

جریان های سیاسی و گروه های اسلامی در عراق این تصمیم آمریکا را بر خلاف قانون پارلمان عراق صادره در ۱۵ دی ۹۸ مبنی بر اخراج کامل نظامیان آمریکا می دانند.

گروه های نوظهور مقاومت در عراق در واکنش به اصرار آمریکایی به ماندن در این کشور، حملات دفاعی را از اواخر اسفند ۹۸ علیه مواضع و نظامیان آمریکا شدت داده اند.

«عصبه الثائرین»، «لواء ثأر المهندس»، «سرایا اولیاء الدم»، «سرایا ثوره العشرین» و «اصحاب الکهف» از جمله مهم ترین گروه های نوظهور است که در طول پنج ماه گذشته در عراق به هدف مبارزه با اشغالگران آمریکایی اعلام موجودیت کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =