کوهنوردان مهابادی دومین قله مرتفع ایران را فتح کردند

مهاباد- ایرنا- رییس هیات کوهنوردی مهاباد گفت: کوهنوردان این شهرستان طی سه روز تلاش موفق به فتح "علم‌کوه" دومین قله مرتفع ایران شدند.

دیاکو افشردل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این صعود در قالب یک تیم ۱۳ نفره شامل ۱۰ مرد و سه زن انجام گرفت که کوهنوردان حاضر در این صعود توانستند این قله را از مسیر فنی آن که جزو مسیرهای بسیار سخت و با شیب تند کشور است، فتح کنند.

وی با اینکه علم‌کوه فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در کشور است، ادامه داد: صعود به قله علم‌کوه از مسیر فنی گردنه "حصار چال" نیاز به تجربه بالا، تجهیزات کوهنوردی و آشنایی کامل به این رشته دارد و به تنها افراد حرفه‌ای توانایی صعود از آن را دارند. 

رییس هیات کوهنوردی مهاباد اظهار داشت: شرایط آب و هوایی در این فصل از سال نیز در ارتفاعات علم کوه سخت بوده به طوری که دما تا منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد در این صعود ثبت شد.  

افشردل اضافه کرد: ماه گذشته نیز سه نفر از کوهنوردان این شهرستان به نام‌های "علی بهرنگ"، "یوسف افشردل"، "کاوه خضری"، توانستند این قله را از مسیر "آلمانی‌ها" که یک مسیر سخت و با شیب تند است، فتح کنند.

وی بیان کرد: هم‌اکنون ۸۰۰ ورزشکار عضو تیم‌های مختلف هیأت کوهنوردی این شهرستان هستند و کوهنوردی از رشته‌های محبوب ورزشی در بین شهروندان به‌ویژه خانواده‌های مهابادی به‌شمار می‌رود.

علم‌کوه در استان مازندران واقع در شمال ایران قرار دارد و دومین قله مرتفع ایران پس از دماوند است.

مهاباد از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های مهم رشته کوهنوردی در کشور مطرح بوده و کوهنوردان این شهرستان در عرصه‌های داخلی و خارجی تاکنون موفق به فتح قله‌های مشهوری در جهان شده‌اند.

شهرستان ۲۴۰ هزار نفری مهاباد دارای ۹ هزار ورزشکار در قالب ۴۳ هیأت، ۷۰ باشگاه خصوصی و ۲۰ باشگاه دولتی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =