فیفا نمی‌تواند مانع برخورد با متهمان فساد در فوتبال شود

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: فسادها یا سواستفاده‌ها در فدراسیون فوتبال در این سال‌ها می‌تواند پای برخی نهادها را به پرونده فوتبال باز کند، بدون اینکه فیفا بتواند کوچک‌ترین ایرادی به این مساله بگیرد.

علی خضریان روز شنبه در تشریح نشست کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل ۹۰ برای بررسی پرونده مارک ویلموتس مربی سابق تیم ملی ایران  گفت: با توجه به اینکه پیش از این پرونده فساد در فوتبال ایران در کمیسیون اصل ۹۰ دوره نهم مجلس مورد بررسی قرار گرفته بود این پرونده نیز با بهره‌گیری از مصوبات آن جلسه با حضور اعضای فدراسیون فوتبال، معاون امور ورزشی وزارت ورزش و جوانان و اعضای حقوقی و بازرسی فدراسیون فوتبال برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی افزود: در این جلسه تاکید شد که کمیسیون اصل ۹۰ قصد ورود به مباحث مدیریتی و تخصصی فدراسیون فوتبال را نداشته و تنها به طرز کار وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال که در صلاحیت ذاتی این کمیسیون هم قرار دارد، رسیدگی می‌کند چرا که این موضوع باید برای افکار عمومی به صورت شفاف توضیح داده شود تا ضمن برطرف کردن شبهات موجود، ضعف‌ها نیز اصلاح شود.

فدراسیون فوتبال به ضعف خود در تعیین تیم حقوقی اذعان کرد

عضو کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل ۹۰ کرد: یکی از ضعف‌های فدراسیون فوتبال که خودشان نیز به آن اذعان داشتند، در خصوص تعیین تیم حقوقی برای دفاع در فیفا بوده است. از این رو تاکید شد که تیم حقوقی فدراسیون برای دفاع از منافع کشورمان در دادگاه CAS تقویت شود. همچنین بررسی مسائل مرتبط با وزارت ورزش و نقش نظارتی این وزارتخانه بر جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی موضوع دیگری بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

خضریان افزود: متاسفانه برای ما محرز شد که فدراسیون فوتبال از تجرییات تلخ  گذشته درس عبرت نگرفته و خودشان هم با توجه به تیم حقوقی ضعیفی که اعزام کرده بودند این موضوع را تایید کردند. بنابراین بررسی پرونده قرارداد ویلموتس کماکان در کمیسیون اصل ۹۰ تا زمان روشن شدن ابعاد آن ادامه دارد. تا اگر فردی از جایگاه خود سوءاستفاده کرده با آن برخورد شود. البته تاکنون چنین مستنداتی به دست ما نرسیده است. جلسات کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل ۹۰ همچنان ادامه دار خواهد بود و به محض رسیدن به نتیجه نهایی به مردم شریف کشورمان اعلام خواهد شد.

اقدام سازمان بازرسی دخالت در مدیریت فدراسیون فوتبال نیست

خضریان در ادامه گفت:  سازمان بازرسی کل کشور، در اطلاعیه خود در خصوص متهمان پرونده ویلموتس و معرفی ۸ نفر به دلیل اهمال کاری به دادسرا، نامی از اشخاص حقیقی یا حقوقی نبرده است و اشاره فیفا به مدیران ارشد فدراسیون، خط دهی از داخل کشور و البته برداشت آنها از اخبار رسانه‌هاست، نه اخبار رسمی سازمان بازرسی کل کشور. از این رو اقدام سازمان بازرسی دخالت در مدیریت فدراسیون فوتبال نبوده است.

اهمال فیفا در پرداخت پول فدراسیون فوتبال رفتار دوگانه این نهاد را نشان داد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم همچنین تصریح کرد: نقش فیفا در تاخیر پرداخت پول ویلموتس موضوع دیگری بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت چرا که اگر این نهاد بین المللی فوتبال به یکباره فدراسیون فوتبال را تحریم نکرده بود و مبالغ تحت اختیارش را به موقع به این  فدراسیون پرداخت می‌کرد، تاخیر در پرداختی‌های مربی سابق تیم ملی نیز ایجاد نمی‌شد. از این  رو دادن حکم ناجوانمردانه از سوی فیفا با وجود اهمال در پرداخت پول فدراسیون فوتبال نمایان‌گر رفتار دوگانه فیفا است.

وی با اشاره به دولتی نبودن فدراسیون فوتبال ایران گفت: فیفا در نامه اخیر خودش، فوتبال ایران را تهدید به تعلیق کرده که برخلاف اساسنامه خودش بود. از این رو مقرر شد هیات رئیسه فوتبال متنی را با دقت برای جلوگیری از دخالت‌های خارجی در مباحث داخلی کشور تنظیم کند.

جمهوری اسلامی در مبارزه با فساد با فوتبال طبق قوانین خود رفتار می‌کند

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بحث فساد در فوتبال و سوءاستفاده از جایگاه‌ها آنقدر روشن است که طی سالهای گذشته بر اساس شکایت برخی از کشورها به دادگاه سوئیس درخصوص فساد برخی از مدیران فیفا، متخلفان توسط پلیس این کشور دستگیر و دادگاهی شدند. بنابراین فیفا باید بپذیرد که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه طبق قوانین خودش رفتار می‌کند نه موضع فیفا. همچنین معتقدیم برخورد با متخلفین با مباحث مدیریتی و تخصصی فدراسیون فوتبال مرز کاملا مشخصی دارد.

فیفا اجازه جلوگیری در برخورد با متهمان فساد در فوتبال را ندارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نمونه‌های مختلفی در خصوص برخورد با سو استفاده از موقعیت‌های شغلی برای ایجاد مصونیت وجود دارد. به طور مثال، پس از آنکه (اواخر ماه جولای ۲۰۲۰) اوایل مردادماه ۹۹ یک دادگاه مدعی شد مایکل لائوبر، یکی از دادستان‌های مدعی العموم سوئیس ملاقات‌هایی فاش نشده با اینفانتینو داشته و در زمان رسیدگی‌اش به پرونده فساد مالی و اداری فیفا به مقامات مافوق و مدیران ارشد خود دروغ گفته است، پیشنهاد داد که از سمت خود استعفا کند. این ماجرا پرونده‌ای را در خصوص جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا هم در شورای فدرال سوئیس باز کرده است تا به اتهامات مطرح شده علیه رئیس فیفا رسیدگی شود. پس فیفا در صورت ورود چنین اتهاماتی، نمی‌تواند از برخورد با متهمان جلوگیری کند.

خضریان افزود: فیفا در خصوص کوچک‌ترین مسائل مالی و فسادهای صورت گرفته در این زمینه، نمی‌تواند هیچ اقدامی کند و مقابل برخورد نهادهایی چون پلیس یا دادستانی را بگیرد. همانطور که سال ۲۰۱۶ پس از اتهامات مالی به سپ بلاتر و مدیران ارشد فیفا FBI به ماجرا ورود پیدا کرد و رئیس فیفا نیز از سمت خود استعفا کرد. همچنین در ایتالیا و با ماجرای «کالچوپولی» پلیس و دادستانی ایتالیا به مساله ورود کردند و مورد تحسین فیفا نیز قرار گرفتند. اخیراً هم فسادهای مالی صورت گرفته در فدراسیون ترینیداد و توباگو باعث برکناری تمامی اعضای هیئت رئیسه این فدراسیون شد و حالا با تشکیل کمیته انتقالی، فدراسیون فوتبال این کشور به دنبال اصلاح امور و تشکیل فدراسیون جدید است. فیفا نیز با آنها همکاری دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فسادها یا سواستفاده‌هایی در فدراسیون فوتبال در تمام این سال‌ها رخ داده است که می‌تواند پای نهادهای ذیربط از جمله سازمان بازرسی و دادستانی را به پرونده فوتبال باز کند، بدون اینکه فیفا بتواند کوچک‌ترین ایرادی به این مساله وارد کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =