۱۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۳۴
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84028219
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار روسیه به پزشکان آلمانی برای سیاسی کردن مشکل ناوالنی

مسکو - ایرنا - رئیس اتاق پزشکی روسیه در نامه ای پزشکان آلمانی را از سیاسی کردن مساله بیماری الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه که در کما به سر می برد و به گفته مقامهای آلمانی مسموم شده است، برحذر داشت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، لئونید روشال که از جراحان معروف روسیه است در نامه ای به کلاوس رینهارد رئیس انجمن پزشکی آلمان یادآوری کرد که از زمانی که ناوالنی به بیمارستان اومسک منتقل شد، پزشکان روس تمام اقدامات لازم برای تثبیت وضع سلامتی وی را بکار بسته و زندگی ناوالنی را نجات دادند.

وی افزود: متخصصان مراقبت های ویژه و سایر متخصصان از بهترین موسسات درمانی روسیه برای رایزنی در مورد بیماری ناوالنی دعوت شدند.

روشال در نامه خود به رینهارد خاطرنشان کرد: به درخواست بستگان ناوالنی، شرایط برای دسترسی پزشکان آلمانی به وی و نیز انتقال وی به آلمان فراهم شد. 

 رئیس اتاق پزشکی روسیه در ادامه نامه نوشت: در نتیجه معاینات پزشکی و مداوای ناوالنی، در اومسک و برلین، پزشکان به نتایج متفاوت در مورد علت بیماری ناوالنی دست یافتند.

وی ادامه داد: در محافل پزشکی (روسیه) در مورد نتایج تحقیقات و معاینات ناوالنی ازسوی آزمایشگاه نظامی ارتش آلمان در خصوص وجود مواد سمی در بدن وی شک و تردید وجود دارد.

  روشال تصریح کرد که پزشکان اومسک از زمان انتقال ناوالنی به برلین برای ارائه همه اطلاعات به همکاران آلمانی خود برای تحقیقات مشترک آمادگی داشتند. 

 وی در ادامه نامه نوشت: پزشکان باید از ورود به سیاست خودداری کنند و اگر موارد درمانی  پیچیده بروز می کند، ما باید این مسائل دشوار را بین خود در محافل پزشکی حل کنیم.تصمیم ما باید سنجیده باشد و نباید بدون ارائه شواهد از سوی سیاستمداران استفاده شود.

 دکتر روشال روز شنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که متخصصان روسی به همکاران آلمانی خود تشکیل کمیسیون مشترک برای روشن شدن علل بیماری ناوالنی را پیشنهاد داده اند زیرا بسیاری از سرنوشت وی نگران هستند. 

به گفته وی اگر مسمومیت ناوالنی محرز شود باید در روسیه پرونده کیفری در این مورد گشوده شود. 

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که نتیجه گیری کارشناسان آلمانی حکایت از سوء قصد به جان این وبلاگ نویس روس دارد.

در بیانیه رسمی دولت آلمان مسمویت ناوالنی با یک عامل عصبی شیمیایی توصیف و از دولت روسیه درخواست شده است تا فوراً توضیحی ارائه دهد.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در همین رابطه اعلام کرد: پیش از انتقال ناوالنی به برلین، هیچ ماده سمی در بدن وی یافت نشد با این حال روسیه برای همکاری همه جانبه با آلمان برای روشن شدن تمامی زوایای این حادثه آماده است هر چند که برلین به درخواست های رسمی ما تا امروز پاسخی نداده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه نیز این موضوع را دسیسه ای تکراری علیه روسیه و در جهت سیاه نمایی از این کشور خوانده است.

وی ادامه داد: غربی ها می دانند که در این مواقع چه رخ می دهد و روسیه نیز پاسخ مناسب را ارایه خواهد کرد.

الکسی ناوالنی منتقد دولت روسیه به عنوان رهبر مخالفان از حمایت کشورهای غربی برخوردار است.

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند.

به گزارش مجل آلمانی اشپیگل، کارشناسان در بیمارستان چاریته به دلیل شباهت ها با نوع مسمویت سرگئی اسکریپال طی سال ۲۰۱۸ در انگلیس، با آزمایشگاه ویژه انگلیس برای تحقیق در مورد سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی، مشاوره گرفته اند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که سفیر روسیه در برلین با توجه به یافته های جدید احضار شده است.

الکسی ناوالنی دو هفته پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

پس از یک هفته، مخالفان دولت روسیه توانستند از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اجازه خروج او از کشور و اعزامش به آلمان را بگیرند.

کیرا یارمیش سخنگوی ناوالنی ضمن حمله توئیتری به مقامات دولتی یا خبرنگاران طرفدار دولت روسیه برای دفاع از کشورشان مبنی بر دست نداشتن در حادثه بوجود آمده برای ناوالنی، اعلام کرد که حال الکسی خوب نیست و او همچنان در کما است و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کند و بنظر نمی رسد که به این زودی ها تغییری در وضعیت وی حاصل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =