فاضلاب ۶ روستای حاشیه دریاچه زریبار به تصفیه‌خانه مریوان انتقال یافت

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان گفت: فاضلاب ۶ روستای حاشیه دریاچه زریبار که پیش از این وارد این تالاب می‌شد و موجب آلوده شدن آن بود، به تصفیه‌خانه فاضلاب مریوان انتقال یافته است.

محمدحسین محمدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش از این، فاضلاب ۹ روستای مریوان وارد دریاچه زریبار می‌شد که ۶ مورد آن ساماندهی شده و اکنون به تصفیه‌خانه فاضلاب این شهر وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه برای انتقال فاضلاب این ۶ روستا ۱۷ کیلومتر شبکه اجرا شده است، افزود: ساماندهی فاضلاب سه روستای دیگر نیز (که به صورت غیرمستقیم وارد دریاچه زریبار می‌شود) باقی مانده که کار انتقال فاضلاب این سه روستا هم در حال اجراست و تاکنون ۵۰ درصد آن انجام شده و برای اتمام آن ۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

محمدی اضافه کرد: کانالی به طول حدود یک کیلومتر برای انتقال شبکه فاضلاب این سه روستا احداث شده که آب‌های سطحی و فاضلاب را که پیش از این به سمت دریاچه زریوار سرازیر می‌شد، از اطراف تالاب خارج و به تصفیه خانه منتقل کند.

وی به مقایسه طول شبکه جمع آوری و دفع فاضلاب استان در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲ در زمینه ایجاد شبکه جمع‌آوری و دفع فاضلاب مناطق روستایی کار نشده بود اما تا پایان سال گذشته ۱۷.۱ کیلومتر شبکه ایجاد شد ...

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان یادآور شد: در حال حاضر یک تصفیه‌خانه فاضلاب روستایی در مدار وجود دارد و جمعیت تحت پوشش فاضلاب نیز ۱.۵ درصد و تعداد روستاهای برخوردار از سیستم فاضلاب نیز ۱۴ مورد است در حالیکه در سال ۹۲، هیچ روستایی در استان از این شبکه بهره‌مند نبود.

شهرستان مرزی مریوان با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفری در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =