تظاهرات اعتراضی ساکنان سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو
تظاهرات در قدس اشغالی علیه بنیامین نتانیاهو

تهران- ایرنا - ساکنان قدس اشغالی شنبه شب و طبق روال هفته‌های گذشته با تجمع در مقابل اقامتگاه "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی ، خواستار استعفای وی به خاطر پرونده‌های متعدد فساد و وضعیت بد اقتصادی در دوران شیوع ویروس کرونا شدند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری شهاب فلسطین که تصاویر معترضان را نشان می‌داد، تظاهرکنندگان شنبه شب به خیابان‌های قدس آمده و خواستار کناره‌گیری نتانیاهو از قدرت شدند.
 این یازدهمین تظاهرات اعتراضی مردم سرزمین اشغالی طی هفته های اخیر علیه نتانیاهو است.

از دیگر موضوعاتی که خشم معترضان را برانگیخته است و طی هفته‎های گذشته به آن اعتراض می‌کنند، مدیریت ضعیف کابینه نتانیاهو وشخص نخست وزیر برای کنترل ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن بر زندگی ساکنان سرزمین‌های اشغالی است.

چندمین بار است که ساکنان سرزمین‌های اشغالی از زمان شیوع کرونا به خاطر پرونده‌های مختلف فساد نتانیاهو و سوء مدیریت کابینه تحت امر وی دست به اعتراض می‌زنند. هزاران اسرائیلی در این دوره  شغل خود را از دست داده‌اند و نرخ  بیکاری در سرزمین‌های اشغالی به بیش از  ۲۱ درصد رسیده است.

نتایج نظرسنجی صورت گرفته توسط شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی، ۵۸ درصد شهروندان اسرائیل از عملکرد نتانیاهو در کاهش تاثیر کرونا بر اقتصاد ناراضی بودند.

بر اساس آخرین آمار کرونا در سرزمین‌های اشغالی، تاکنون ۱۲۵ هزار و ۲۶۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۹۸۵ تن جان خود را از دست داده‌اند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی و همسرش به اتهام فساد چندین بار تحت بازجویی قرار گرفته‌اند، پرونده‌هایی که در رسانه‌ها به «پرونده ۱۰۰۰»، «۲۰۰۰»، «۳۰۰۰» و «۴۰۰۰» معروف است.

نتانیاهو در پرونده موسوم به ۱۰۰۰، متهم است که حدود ۳۰۰ هزار دلار رشوه به عنوان هدیه از سرمایه داران یهودی دریافت کرده است.

در پرونده ۲۰۰۰ نیز نخست وزیر رژیم اسرائیل، متهم به زد و بند با «ارنون موزس» صاحب امتیاز روزنامه معروف «یدیعوت آحارونوت» رژیم صهیونیستی بوده تا پوششی مثبت از او و فعالیت هایش در این روزنامه داده شود و روزنامه خصوصی «اسرائیل هیوم» (اسرائیل امروز) یعنی رقیب یدیعوت آحارونوت از سوی دولت زیر فشار قرار گیرد.

پر سر و صداترین پرونده نتانیاهو اما به پرونده ۳۰۰۰ بر می‌گردد که مربوط به خرید سه زیر دریایی از آلمان است و در سال ۱۳۹۵ جنجال زیادی به راه انداخت و برخی نمایندگان کنست (پارلمان) و سیاستمداران اسرائیلی، نتانیاهو را زیر تیغ انتقادات شدید قرار دادند.

پرونده موسوم به ۴۰۰۰ نیز به مسأله زد و بند نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مالک شرکت بزک که خود صاحب امتیاز پایگاه خبری «واللا» است، باز می‌گردد که بر اساس گزارش دادستانی رژیم اسرائیل، وی در این پرونده متهم به فساد گسترده است.

نتانیاهو در این پرونده متهم است میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی در اختیار «شاؤول الویچ» مالک این شرکت قرار داده است تا پایگاه خبری واللا رسانه زیر نظر این شرکت از نخست وزیر و خانواده‌اش حمایت رسانه‌ای کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =