وزیر امور خارجه سوییس: دیپلماسی علمی راهکاری برای تعامل بیشتر کشورهاست

اصفهان- ایرنا- وزیر امور خارجه سوییس با اشاره به شرایط دشوار تحریم ها و سخت بودن ارتباطات میان کشورها، دیپلماسی علمی را راهکاری برای تعامل بیش از پیش کشورها در جهت صلح و آشتی بیان کرد.

"ایگنازیو کاسیس" روز شنبه در دیدار و گفت و گو با مسوولان دانشگاه صنعتی اصفهان در هتل عباسی اصفهان با تشریح دیدگاه ها و سیاست های این کشور درباره تعاملات علمی بین المللی بر توسعه دیپلماسی علمی میان ۲ کشور تأکید کرد.

 وزیر خارجه سوییس با تاکید بر استمرار و ارتقای همکاری های علمی مشترک میان ایران و سوییس با مرجعیت دانشگاه صنعتی اصفهان از فعالیت های علمی بین المللی این دانشگاه به عنوان مرجع همکاری های علمی ایران و سوییس قدردانی کرد.

مسوول میز سوییس و مدیر مرکز همکاری های علمی بین‌المللی دانشگاه صنعتی اصفهان در این دیدار با اشاره به تاریخچه همکاری علمی میان ایران و سوییس به ارائه گزارشی از روند تشکیل میز سوییس به عنوان مرجع ملی همکاری های علمی بین‌المللی میان ۲ کشور پرداخت.

سیما فاخران افزود: تعین روز مشترک علم ایران و سوییس پیشنهاد ویژه دانشگاه صنعتی اصفهان به نمایندگی از وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران به منظور بررسی بیش از پیش توسط وزرای خارجه ۲ کشور است.

وی با بیان این که در حال پیگیری موضوع دیپلماسی علمی برای خواهرخوانده های اصفهان هستیم، اضافه کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان نماینده ایران در سال های گذشته ارتباطات مستمر علمی با دانشگاه ها و مراکز علمی کشور سوییس داشته است.

محمدجواد امیدی قائم مقام رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در امور بین الملل و توسعه زیرساخت های فناوری نیز در این دیدار گزارشی از گرانت ها و ابزارهای حمایتی از پژوهش های مشترک دانشمندان ایرانی و سوییسی و توسعه همکاری‌های آینده ارائه کرد.

ایگنازیو کاسیس وزیر امور خارجه سوییس روز شنبه وارد اصفهان شد و پس از بازدید از آثار تاریخی و میراث فرهنگی شهر با جمعی از مسوولان و استادان دانشگاه صنعتی این استان دیدار کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه سوییس طبق برنامه‌ریزی قبلی بامداد امروز شنبه وارد ایران شد و در ابتدا سفر یک روزه به اصفهان داشت.

وی صبح امروز از آثار تاریخی اصفهان از جمله میدان امام (نقش جهان) و جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی این شهر بازدید کرد؛ اصفهان یکی از قطبهای گردشگری ایران و جهان است.

وزیر امور خارجه سوییس و هیات همراه وی سپس دیداری با استادان دانشگاه صنعتی اصفهان در محل هتل عباسی اصفهان داشتند و به گفت و گو و تبادل‌نظر برای گسترش تعاملات علمی، فرهنگی و فناوری پرداختند.

دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز هماهنگ‌کننده ارتباط علمی با کشور سوییس است و پس از سفر وزیر علوم سوییس به ایران در سال ۹۷، مقرر شد محققان ایرانی و سوییسی طرح‌های مشترک ارائه کنند؛ همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه‌های سوئیس در زمینه‌های مختلف در حال انجام است.

وزیر امور خارجه سوییس پس از اصفهان به تهران سفر خواهد کرد و برنامه‌های رسمی وی از روز یکشنبه در تهران آغاز می‌شود که مهمترین آن جلسه یکصدمین سالگرد آغاز روابط دو کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =