۱۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۱۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84028003
۰ نفر

برچسب‌ها

روند پیوستن قبایل یمنی به انصارالله روبه گسترش است

تهران-ایرنا- با پیشروی‌های اخیر و ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی به قبایل یمن، روز شنبه قبیله "مراد" در استان مأرب در مرکز یمن به نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وابسته به انصارالله پیوست.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "الخبر الیمنی"، شماری از شیوخ قبیله مراد به عنوان یکی از مهم‌ترین قبایل استان مأرب، توافق‌نامه جدیدی را با دولت صنعا (وابسته به انصارالله) امضا کردند که به موجب آن مناطق تحت کنترل این قبیله در "الرحبه" به عنوان یک منطقه بیطرف قرار می‌گیرد و آنها خود وظیفه تأمین امنیت این مناطق را برعهده خواهند داشت و مانع نفوذ عناصر ائتلاف سعودی –اماراتی به این مناطق خواهند شد.

منابع قبیله‌ای در مأرب به این پایگاه خبری گفته‌اند که عبدالجلیل، محمد حسین، احمد حسین، العنشله القردعی همگی به توافق با دولت صنعا و دیگر قبایل استان مأرب پیوستند که تا با حمایت مردم این منطقه، استان مأرب را از [اشغال ائتلاف سعودی –اماراتی] آزاد کنند.

دیروز جمعه نیز سران قبایل شهرهای جنوبی "استان مأرب" در نشستی برای ورود نیروهای انصارالله به مناطق خود توافق کردند.

براساس نامه‌ای که به امضای سه تن از سران قبایل مأرب شامل "شیخ احمد علی جحوه"، "احمد محمد ابوعشه" و "فهد عبدالله محمد جحلان" رسیده است، قبایل یمنی با حضور نیروهای انصارالله در مناطق "ماهلیه رحبه" و "حریب" در استان مأرب موافقت کرده‌اند.

این توافقنامه در شرایطی امضاء می‌شود که نیروهای صنعاء در روزهای گذشته توانسته‌اند مناطق «المشیریف»، «الصعاتره» و «ال عشه» را به کنترل خود در آورده و از این رو تا مرکز شهرستان «الرحبه» فقط سه کیلومتر فاصله دارند.

پیوستن قبایل مأرب به دولت صنعا پس از آن صورت می‌گیرد که این قبایل در چند روز اخیر هدف حملات برنامه‌ریزی و هدفمند ائتلاف سعودی قرار گرفته است و جنگنده‌های این ائتلاف مناطق قبیله‌ای را در مناطق مختلف مأرب بمباران کرده‌اند.

این توافق پنج روز پس از آن صورت می‌گیرد که در پی درگیری میان نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وابسته به انصارالله با نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و مستعفی یمن در غرب استان مارب، یک افسر بلندپایه دولت مستعفی با درجه سرتیپی به نام "ناجی علی هانشل" کشته شد.

نیروهای مسلح یمن (انصارالله) سه هفته پیش نیز به شدت با نیروهای منصور هادی که با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف سعودی حمایت می‌شدند، در منطقه «العلمین» شمال شرق استان «مأرب» درگیر شده بودند.

انصارالله که قدرتمندترین جریان سیاسی یمن است، از ۳۰ شهریور ۹۳ تاکنون کنترل ‘صنعا’ پایتخت این کشور را به دست گرفته است. از سوی دیگر اتحاد روزافزون قبایل مختلف این کشور با انصارالله، سبب شده تا این گروه شهرها و مناطق بیشتری را تحت کنترل خود درآورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =