۳۰۳ هزار هکتار از منطقه اورامانات در انتظار ثبت جهانی شدن است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کرمانشاه گفت: بخش اعظمی از منطقه زیبای اورامانات به مساحت ۳۰۳ هززار هکتار در انتظار ثبت جهانی قرار دارد و کارهای آن در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امید قادری عصر شنبه در جلسه رفع موانع ثبت جهانی اورامانات که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: از مجموع حریم درنظر گرفته شده برای ثبت جهانی اورامانات، ۱۵۰ هزار هکتار آن را مناطق حفاظت شده تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: ثبت جهانی منطقه اورامانات بالغ بر ۷۰۰ روستا را در بر می گیرد و یک هزار و ۱۰۰ محوطه و آثار تاریخی که بیش از ۵۰ مورد به ثبت ملی رسیده نیز وجود دارد.

قادری خاطرنشان کرد: از مجموع مناطقی که در اورامانات برای ثبت جهانی آماده شده اند ۶۰ درصد آن در کرمانشاه و ۴۰ درصد نیز در کردستان قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کرمانشاه با بیان اینکه حفظ بافت سنتی و منظر فرهنگی و سنت های آنان از جمله موارد مهم برای جهانی شدن اورامانات به شمار می رود، گفت: برخی از آسیب های وارده را شناسایی و درصدد رفع آن هستیم.

وی گفت: بحث نظافت روستاها، پاکسازی محیط، اصلاح برخی معابر، ساماندهی تاسیسات زیرساختی، تهیه و نصب تابلوهای راهنما و فعالسازی و ساماندهی کارگاه های صنایع دستی از جمله دیگر اقدامات مورد نیاز است.

قادری خاطرنشان کرد: برای مجموع این اقدامات به اعتباری در حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیاز است.

این مقام مسوول در پایان از سفر نماینده یونسکو به اورامانات برای بازدید از منطقه در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: قرار است این سفر از ۳۱ شهریور تا ۱۰ مهر انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود در استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران در استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.

به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، ۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.

وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اندحاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است. 
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است. 
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر دارد.