۱۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۲۵
کد خبرنگار: 2181
کد خبر: 84027914
۰ نفر

برچسب‌ها

بخش زیادی از پروسه جهانی شدن اورامانات طی شده است

کرمانشاه- ایرنا- معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اورامانات بخش زیادی از پروسه جهانی شدن خود را طی کرده است که البته این به معنای قطعی شدن کار نیست و هنوز بخش‌های دیگری را نیز باید برای دست یابی به این مهم سپری کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدحسن طالبیان عصر شنبه در جلسه ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از پروسه های باقی مانده برای تایید این مهم بازدید میدانی نماینده یونسکو است که قرار است به زودی انجام شود.

وی ادامه داد: بازدید میدانی در آینده و سرنوشت ثبت اورامانات در فهرست آثار یونسکو نقش مهم و اثرگذاری دارد و برای جلب نظر موافق نماینده اعزامی لابی سیاسی نمی توان انجام داد چرا که دیدگاه آنها فنی و واقعی است.

طالبیان تصریح کرد: زمانی که اثری به ثبت جهانی می رسد ۲۰۰ کشور عضو یونسکو خود را ملزم به حمایت از آن اثر ثبت شده در برابر هرگونه حادثه طبیعی و غیرطبیعی، جنگ و ... می دانند و باید اقدامات لازم در راستای حفظ اثر انجام شود.

این مقام مسوول در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری یادآوری کرد: نقشه و مشخصات فنی آثار ثبت شده در فهرست یونسکو به ۳۶ زبان جهان ترجمه و به کشورهای مختلف ارسال می شود از این رو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و هر اثری ثبت نمی شود.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی سالانه پرونده مربوط به یک اثر را می تواند به یونسکو ارسال کند، افزود: امسال جهانی شدن اورامانات را به صورت ویژه دنبال کردیم و امیدوارم نواقص موجود تا زمان بازدید نماینده این سازمان برطرف و یا کارهای اجرایی برای رفع آن آغاز شود.

طالبیان با بیان اینکه همراهی مردم با جهانی شدن اثر مورد نظر یکی از مواردی است که در گزارش بازرس اعزامی تاثیرگذار خواهد بود، افزود: نصب تابلوهای راهنما به زبان های فارسی و انگلیسی در کنار اصلاح برخی طرح های هادی که به بافت سنتی روستا آسیب می زند با همکاری بنیاد مسکن از دیگر مواردی است که باید انجام شود.

معاون وزیر گرشگری همچنین خواستار فراهم شدن شرایط بازدید هوایی از منطقه برای نماینده یونسکو شد و گفت: این کار تاثیر خوبی بر رای و نظر او خواهد داشت چرا که می تواند زیبایی های منطقه را به شکل بسیار بهتری مشاهده کند.

وی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه منطقه اورامانات در فهرست آثار یونسکو قرار گیرد، گفت: این کار رونق اقتصادی زیادی در استان کرمانشاه و خصوصا منطقه مورد نظر ایجاد خواهد کرد.

محدوده عرصه ثبت جهانی اوارمانات به ۱۰۶ هزار هکتار و محدوده حریم آن نیز به ۳۰۳ هزار هکتار می رسد که ۶۰ درصد آن در کرمانشاه و ۴۰ درصد در استان کردستان قرار دارد.

به گزارش ایرنا، هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود در استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران در استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.

به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، ۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.

وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اندحاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است. 
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است. 
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر دارد.

اخبار مرتبط