پرونده ۳ اثر منقول تاریخی بوشهر برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شد

بوشهر- ایرنا- مسئول ثبت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: کتیبه کوفی تزئینی( سنگ قبر سیراف)، جعبه طبابت مدرن ( دکتر طبیب) و پیکرک اسب ایلامی، ۳ اثر تاریخی هستند که پرونده آنها برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل و آماده شده است.

به گزارش ایرنا، سودابه معموری روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد:خطوط موجود بر روی کتیبه کوفی تزیینی سیراف با شاخ و برگ درختان تزئین شده و این سنگ قبر که قدمت آن به قرون اولیه اسلامی برمی‌گردد و باتوجه به کیفیت ساخت و پردازش خطوط این سنگ، احتمالا از شخصیت‌های نام دار سیراف است و اکنون در موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر نگهداری می‌شود.

مسئول ثبت آثار استان بوشهر ادامه داد: یکی از نکات جالب در جعبه طبابت مدرن دکتر طبیب وجود دو ظرف مخصوص با محتویات دارویی آن دوران بوده که در این جعبه باقی مانده است و در موزه تاریخ پزشکی بوشهر نگهداری می‌شود.

معموری اضافه کرد: اثر تاریخی سردیس اسب ایلامی در نوع خود یکی از دست یافته‌های منحصر به فرد در استان بوشهر است و پرورش و استفاده از اسب را در دوره ایلامی به خوبی نشان می‌دهد و در موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر نگهداری می‌شود.

وی گفت: حفاظت اطمینان بخش از دلایل اصلی ثبت آثار استان است که با همراهی شورای ثبت استان در حال انجام است.

ثبت ۴۲۷ اثر فرهنگی استان بوشهر

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۴۲۷ اثر شامل ۳۴۲ اثر ملموس، ۶۹ اثر ناملموس، هفت اثر طبیعی و ۹ اثر منقول در این استان به ثبت رسیده‌است و ۴۷ اثر دیگر نیز مراحل ثبت را پشت سر می‌گذارند.

نصرالله ابراهیمی یادآور شد: از این شمار اثر فرهنگی ثبت شده این استان مراحل ثبت ۹۴ اثر در دولت تدبیر و امید انجام شده‌است.

وی یادآور شد: همچنین تا سال ۹۲  یکهزار و ۵۰۰ اثر تاریخی در استان بوشهر ساماندهی شده بود که الان این تعداد اثر به ۲ هزار و ۳۰۰ اثر افزایش یافته و ۵۰۰ اثر دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =