۱۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84027749
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

وزیر خارجه سوئیس، اصفهان را «مروارید خاورمیانه» نامید

تهران-ایرنا-   «ایگنازیو کاسیس» وزیر امور خارجه سوئیس پس از دیدن اصفهان در سفر به ایران و بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر، اصفهان را «مروارید خاورمیانه» توصیف کرد.

به گزارش ایرنا،کاسیس بعد از دیدار از این شهر در توئیتی نوشت: از شهر اصفهان مروارید خاورمیانه در جمهوری اسلامی ایران دیدار کردم. آشنایی با فرهنگ و مردم یک کشور پیش شرط روابط خوب دیپلماتیک است.

وزیر امور خارجه سوئیس طبق برنامه‌ریزی قبلی بامداد امروز شنبه وارد ایران شد و در ابتدا سفر یک روزه به اصفهان داشت.

وی صبح امروز از آثار تاریخی اصفهان از جمله میدان امام (نقش جهان) و جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی این شهر بازدید کرد.

دیدار کاسیس از اصفهان بخشی از سفر دو روزه او به ایران برای دیدار با مقامات کشورمان و گفت و گو درباره روابط دوجانبه است که به مناسبت صد سال روابط دیپلماتیک ایران- سوئیس انجام می شود.

وی و هیات همراه وی در دیدار با استادان دانشگاه صنعتی اصفهان در محل هتل عباسی اصفهان  به گفت و گو و تبادل‌نظر برای گسترش تعاملات علمی، فرهنگی و فناوری پرداختند.

دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز هماهنگ‌کننده ارتباط علمی با کشور سوئیساست و پس از سفر وزیر علوم سوئیس به ایران در سال ۹۷، مقرر شد محققان ایرانی و سوییسی طرح‌های مشترک ارائه کنند؛ همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان با دانشگاه‌های سوئیس در زمینه‌های مختلف در حال انجام است.

وزیر امور خارجه ‌سوئیس همچنین امروز از کلیسای وانک اصفهان بازدید و با اسقف سپیان کاشچیان پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران دیدار خواهد کرد.

 دیدار و گفت‌وگو با عباس رضایی استاندار اصفهان نیز از دیگر برنامه‌های امروز سفر  «ایگنازیو کاسیس» وزیر امور خارجه سوئیس به اصفهان است.

وزیر امور خارجه سوئیس پس از اصفهان به تهران سفر خواهد کرد و برنامه‌های رسمی وی از روز یکشنبه در تهران آغاز می‌شود که مهمترین آن جلسه یکصدمین سالگرد آغاز روابط دو کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان،  محورهای اصلی مذاکرات و دیدارهای وزیر امور خارجه سوئیس را رایزنی و تبادل نظر در مورد موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی و همچنین موضوعات مربوط به کانال مالی سوئیس عنوان کرد.

سعید خطیب زاده افزود: همانطور که قبلا هم گفته شده تاکنون دو مورد تراکنش از طریق کانال سوئیس انجام شده که اولین آن به صورت آزمایشی در بهمن ماه سال گذشته صورت پذیرفت. در خرداد ماه سال جاری هم اولین عملیات رسمی این ‌کانال انجام گرفت که هر دو مورد شامل انتقال اقلام دارویی با استفاده از منابع موجود مالی ایران در سوئیس بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن قدردانی و استقبال از تلاش های سوئیس در پیگیری این کانال مالی تاکید کرد: ما درعین حال به دلیل برخی اقدامات مخرب ایالات متحده در قبال این کانال مالی،   به نیات آمریکا تردید جدی داریم. البته روشن است که تمام اقداماتی که تاکنون از طریق این کانال مالی صورت گرفته با دارایی های ایران نزد سوئیس بوده است و اگر این کانال با رهایی از فشارهای آمریکا بتواند با بهره برداری از سپرده های ایران نزد کشورهای دیگر ارسال کالا و دارو را تسهیل کند، ما استقبال می کنیم. این سفر فرصتی برای تبادل نظر وهمفکری دوکشور برای فعال تر شدن کانال مالی سوئیس  و بررسی راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات است.

خطیب زاده به ترکیب هیات همراه وزیرخارجه سوئیس اشاره کرد و افزود: برخی از شخصیت های پارلمانی سوئیس هم ایشان را در این سفر همراهی خواهند کرد که برنامه ملاقات در مجلس شورای اسلامی برای ایشان پیش بینی شده است.

آخرین سیاستمداری سوئیسی که به ایران سفر کرد، یوهان اشنایدر آمان، رئیس جمهور وقت این کشور در ۱۶ فوریه ۲۰۱۶میلادی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =