فراخوان سوگواره هنری «بر مدار حسین(ع)» منتشر شد

تهران-ایرنا- رئیس فرهنگسرای اخلاق با اعلام فراخوان سوگواره هنری نوجوانان عاشورایی «بر مدار حسین(ع)» گفت: این سوگواره با هدف انتقال مفاهیم و آموزه‌های اخلاقی فلسفه عاشورا و شناسایی استعدادهای نوجوانان در رشته‌های مختلف هنری در فضای مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا از اعلام روز شنبه فرهنگسرای اخلاق، «مرضیه خسروی‌بروجنی» اظهار داشت: سوگواره هنری نوجوانان عاشورایی امسال علاوه بر تعزیه‌خوانی نوجوانان، در بخش‌های شعر، داستان کوتاه، طراحی پوستر برای نوجوانان رده سنی ۱۲ تا ۱۶ سال به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با مشارکت بنیاد رودکی و شهرداری منطقه چهارده تهران طی ماه‌های محرم و صفر در فضای مجازی برگزار می‌شود.
وی در تشریح نحوه حضور نوجوانان در بخش تعزیه‌خوانی گفت: نمونه اجرای مجلس تعزیه شهادت «حضرت علی‌اکبر(ع)» برای این بخش سوگواره انتخاب شده است و نوجوانان می‌توانند در دو بخش فردی و گروهی شرکت کنند.
"خسروی‌بروجنی" افزود: در بخش فردی برای هر نقش شبیه "امام حسین(ع)"(پنج ویدئو)، نقش شبیه "حضرت علی‌اکبر(ع)"(پنج ویدئو)، نقش "ام‌لیلا"(پنج ویدئو)، نقش "شمر"(پنج ویدئو)، نقش "ابن سعد" نیز پنج ویدئو ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌ای و برای بخش گروهی تعزیه‌خوانی شهادت "حضرت علی‌اکبر(ع)" نیز پنج ویدئوی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای با حضور اساتید پیشکسوت و هنرمندان هنرهای آیینی تهیه شده است.
مدیر فرهنگی هنری منطقه چهارده بیان کرد: این ویدئوها به همراه ویدئوی راهنمای نحوه شرکت در سوگواره در فرهنگسرای مجازی به نشانی Majazi.farhangsara.ir، صفحه "بر مدار حسین(ع)" @Barmadarehosein و در آپارات https://www.aparat.com/Bar.Madar.Hosein بارگذاری شده است.
به گفته "خسروی بروجنی"، نوجوانان می‌توانند با ملاحظه ویدئوهای تعزیه‌خوانی در فضای مجازی، نقش مورد نظر را تمرین و ویدئوی اجرای خود را به دبیرخانه سوگواره در پیام‌رسان واتساپ به شماره ۰۹۲۱۶۵۴۵۷۸۴ ارسال کنند.
وی، سایر بخش‌های سوگواره را داستان کوتاه با موضوع "عاشورا و مسئولیت‌پذیری"، شعر با موضوع "محرم و عاشورا" و طراحی پوستر با موضوع "شهیدحاج قاسم سلیمانی و عاشورا" عنوان کرد که نوجوانان می‌توانند تا اربعین حسینی(۱۷ مهر ۹۹) آثار خود را در تمامی بخش‌ها به دبیرخانه سوگواره ارسال کنند.
رئیس فرهنگسرای اخلاق گفت: آثار نوجوانان در محورهای مختلف سوگواره با هماهنگی مدیریت آفرینش‌های ادبی و مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و براساس نظر هیأت داوران انتخاب و به برگزیدگان هر محور مسابقه، به رتبه اول ۱۵ میلیون ریال، به رتبه دوم ۷ میلیون ریال و به رتبه سوم ۵ میلیون ریال جوایز نقدی به همراه لوح یادبود اهدا می‌شود.
"خسروی‌بروجنی" افزود: آیین اختتامیه "سوگواره بر مدار حسین (ع)" در آستانه رحلت رسول گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در یکی از فرهنگسراهای محوری تهران برگزار و به صورت زنده از طریق فضای مجازی پخش خواهد شد.
دبیرخانه سوگواره هنری نوجوانان عاشورایی "بر مدار حسین(ع)" در فرهنگسرای اخلاق به نشانی خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان شهیدکاظمی، جنب بوستان گلزار واقع است و شماره تلفن ۳۳۳۵۵۰۳۶ آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان برای شرکت در سوگواره است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =