۱۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۱
کد خبرنگار: 1007
کد خبر: 84027537
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین موزه غارهای دستکند کشور در سرعین ایجاد می‌شود

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: نخستین موزه غارهای دستکند کشور در محوطه باستانی روستای کنزق شهرستان سرعین ایجاد و راه‌اندازی می ‌شود.

به گزارش ایرنا، نادر فلاحی روز شنبه از اختصاص اعتبار مناسب برای ساماندهی و تکمیل محوطه تاریخی کنزق سرعین خبر داد و افزود: محوطه تاریخی کنزق ظرفیت‌های زیادی دارد که با بازسازی و تکمیل آن تعداد گردشگران سرعین افزایش قابل توجهی خواهد کرد.

او با بیان اینکه این محوطه باستانی با مشارکت و همکاری دهیاری کنزق و سرمایه‌گذار بخش خصوصی تکمیل خواهد شد، اظهار داشت:‌ پس از تکمیل، بهره‌برداری از این محوطه باستانی به دهیاری و سرمایه‌گذار واگذار و اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی استان فقط نقش نظارتی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌شود این طرح امسال به بهره‌برداری برسد، بیان کرد: مشکل اساسی این طرح رفع معارض با اهالی این روستا می‌باشد که در این زمینه هم تمهیداتی اندیشیده شده است.

فلاحی با تشریح جزئیات این طرح ادامه داد: زیرساخت‌های لازم مانند راه دسترسی و سرویس‌های بهداشتی توسط اداره کل میراث ‌فرهنگی استان در این منطقه ایجاد شده و عملیات کاوش و ایجاد بازارچه نیز بعد از رفع مشکل در آینده نه چندان دور شروع خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: علاوه بر نخستین موزه غارهای دستکند کشور، واحدهای اقامتی، رفاهی و پذیرایی هم در این محوطه  باستانی و تاریخی احداث خواهد شد.

روستای کنزق در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده‌ است. این روستا دارای غارهایی با معماری بی‌نظیر و قدمت تاریخی ۲ هزار و ۵۰۰ سال مربوط به دوره اشکانیان است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده ‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =