رسته‌های بهره‌ور در بخش تعاون برای توسعه اشتغال حمایت می‌شود

تهران - ایرنا - محمد کبیری گفت: رویکرد ما در تثبیت و توسعه اشتغال توسعه بازار است و به صورت ویژه از رسته‌های بهره‌ور حمایت می‌کنیم.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز شنبه در نشست با اصحاب رسانه در پاسخ به ایرنا درباره برنامه‌های توسعه اشتغال تعاونی‌ها گفت: از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ تاکنون در مجموع ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و ۶۷ هزار اشتغال در مجموع طرح‌هایی که افتتاح و بهره‌برداری شده، ایجاد شده است.

«محمد کبیری» افزود: البته طرح‌های ویژه‌ای نیز برای تثبیت و توسعه اشتغال در بخش تعاون با همکاری معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال داریم که با توسعه بازار تعاونی‌ها و تکمیل زنجیره‌های تولید به تعاونی‌های کوچک تولیدی کمک می‌کند.

معاون وزیر توضیح داد: برای نمونه در طرح بنگاه پیشران، تعاونی‌های کوچک را به تعاونی‌های بزرگ متصل می‌کنیم چرا که این تعاونی‌ها به بازار مسلط هستند همچنین نیازهای تعاونی‌های کوچک را نیز می‌شناسند.

وی ادامه داد: تعاونی‌های کوچک تحت نظارت تعاونی‌های بزرگ تولیدات خود را استاندارد سازی و برندسازی می‌کنند و به نوعی فروش محصولات تضمین می‌شود و در نتیجه انطباق میل مصرف‌کنندگان نهایی با تولید تعاونی‌ها حمایت از تعاونی‌ها  هدفمند و اشتغال تثبیت می‌شود.

کبیری تاکید کرد: رویکرد ما در تثبیت و توسعه اشتغال بخش تعاون، توسعه بازار است  و برای این منظور هم خط اعتباری با نرخ ۱۸ درصد و نرخ ترجیهی برای فروشگاه‌های آنلاین و زنجیره‌ای که محصولات تعاونی‌ها را در سکوهای فروش قرار دهند در نظر گرفتیم و امیدواریم از این طریق بخشی از آسیبی که بیماری کرونا بر فضای کسب و کار تعاونی‌ها گذاشته جبران کنیم و از اشتغال موجود در بخش تعاون حمایت کنیم.

وی اظهارداشت: در توسعه اشتغال نیز برنامه‌ ویژه‌ای با رویکرد تکمیل و توسعه زنجیره تعاونی‌ها که در اختیار صندوق توسعه ملی قرار دادیم و به زودی خبر آن را در اختیار اصحاب رسانه قراردهیم.

معاون وزیر افزود: به صورت ویژه‌ از رسته‌های بهره‌ور در بخش تعاون و براساس جغرافیای کسب و کار در سراسر کشور شناسایی شدند و حمایت می‌شوند.

همچین در ادامه مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: از بهمن ۹۶ طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در کشور اجرا شد و چهار بانک و موسسه عامل بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون صندوق کارآفرینی امید برای تامین بخشی از منابع تسهیلات معرفی شدند.

«حجت الله مهدیان» افزود: تسهیلاتی که در قالب این طرح باید پرداخت شود بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است که ۱۰ هزار میلیارد تومان از این منابع سهم صندوق توسعه ملی و ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع سیستم بانکی است.

وی ادامه داد: سهم بانک توسعه تعاون نیز ۲۰ درصد از این منابع (یعنی چهار هزار میلیارد تومان) است. در دو سال و نیم گذشته از تکلیف چهار هزار میلیارد تومانی، نزدیک ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

به گفته این مدیر بانکی در نتیجه پرداخت ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۴۷ هزار شغل ایجاد شده و ۱۵۰۰ میلیارد تومان دیگر باقیمانده تسهیلات است که تا پایان دولت تدبیر و امید پرداخت می‌شود و ۳۰ هزار شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =