۹۱ درصد عزاداران حسینی همدان از ماسک استفاده کردند

همدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان گفت: طبق ارزیابی های صورت گرفته ۹۱ درصد عزاداران حسینی در این استان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و از ماسک استفاده کردند.

رشید حیدری مقدم روز شنبه در جلسه اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا بیان کرد: درصد استفاده از ماسک توسط خادمان و مسوولان هیات ها در این استان ۹۱ و در کشور ۸۴ درصد بود و میانگین کشوری استفاده از ماسک توسط عزاداران در کشور ۷۷ و همدان ۸۰ درصد است.

وی اضافه کرد: بر اساس ارزیابی‌ها صورت گرفته درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دهه محرم، میزان رعایت فاصله فیزیکی در هیات های عزاداری همدان ۷۶ درصد و میانگین کشوری نیز به همین میزان بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان اظهار داشت: تعداد همیاران سلامت معرفی شده به هیات‌های مذهبی در کشور ۴۱ هزار نفر بود که ۲ هزار و ۱۳۰ نفر از این آمار مربوط به همدان است.

حیدری مقدم ادامه داد: در ارزیابی وضعیت مواد غذایی که به شکل نذری متمرکز صورت می گرفت یک مورد مشکل وجود داشت که اجازه توزیع نذری داده نشد.

مدیرکل آموزش و پرورش همدان نیز در این جلسه گفت: امروز با بازگشایی مدارس ۲۹۱ هزار دانش آموز ، ۲۲ هزار معلم در ۲ هزار و ۹۴۷ کلاس درس فعالیت خود را آغاز کردند.

محمد پورداوود افزود: آموزش و پرورش خود را مکلف و ملزم به رعایت مسائل و پروتکل‌های بهداشتی می داند و در زمینه آموزش از بستر شبکه شاد، فضای مجازی، صدا و سیما و فضای مدارس استفاده کرده است.

وی بیان کرد: هر چند والدین نسبت به بهره‌گیری از هر یک از این فضاها مختار هستند اما آنها از تدریس حضوری در مدارس استقبال کردند و امروز همراه با فرزندشان با رعایت پروتکل های بهداشتی در مدرسه حضور یافتند.

مدیرکل آموزش و پرورش همدان با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم دانش‌آموزان در تامین اقلام بهداشتی دچار مشکل شوند گفت: میزان کلاس های درس از یک ساعت و ۳۰ دقیقه به ۳۵ دقیه کاهش یافته است و ساعت کاری مدارس نیز با توجه به این نوع تقسیم بندی تا ساعت ۱۲ طول می کشد.

پورداوود با بیان اینکه دانش‌آموزان گروه‌بندی شده اند و ۲ روز به صورت حضوری سپس از طریق شبکه شاد آموزش می بینند، اضافه کرد: برای رعایت فاصله فیزیکی در مدارس شبانه روزی و خوابگاه تمهیداتی پیش‌بینی شده است.

سرهنگ احمد رحیمی رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی انتظامی استان همدان نیز در این جلسه گفت: تیم های پلیس به منظور پیشگیری از فعالیت مجرمانه در زمینه احتکار لوازم بهداشتی توجیه شدند و دستوراتی به آنها ابلاغ شده است.

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان گفت: چندین نشست پیش از ماه محرم و در دهه نخست با متولیان هیات‌های عزاداری به منظور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

سردار مهدی فرجی افزود: نگرانی‌هایی درباره رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی توسط چندین هیات بزرگ و معروف وجود داشت اما آنها حتی بیش از سایر هیات‌ها نسبت به رعایت این دستورالعمل‌ها اقدام کردند.

وی اضافه کرد: مسوولان هیات‌های عزاداری و عزاداران حسینی در استان همدان به بهترین وجه دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند و واگذاری فضاهای مدارس به هیات‌ها نیز کمک بزرگی در برگزاری مطلوب برنامه‌های محرم داشت.

سردار فرجی بیان کرد: هر چند هم اینک برخی شهرستان‌ها در شرایط زرد کرونایی به سر می‌برند اما نباید این وضعیت بهانه‌ای برای رعایت نکردن اصول بهداشتی به ویژه فاصله گذاری فیزیکی در بازار و فروشگاه شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =