هراس اجتماعی در دوران کرونا؛ نتیجه نبود مهارت‌های سواد رسانه‌ای

تهران - ایرنا- عضو هیات علمی و استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نبود و یا کمبود مهارت‌های سواد رسانه‌ای را در شرایط همه‌گیری کرونا، موجب ایجاد هراس اجتماعی در جامعه خواند.

 بهاره نصیری این مطلب را در نشست مجازی «سواد رسانه ای و کرونا» از سلسله نشست های همایش ملی « پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا بر حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی خلاق» که با همکاری سه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ، هنر و ارتباطات و علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود، مطرح کرد.
وی افزود: طبیعی است در شرایط بحرانی، مردم برای پاسخ به سوالات و نگرانی های خود و رفع ابهام و کسب اطمینان به منابع مختلف رسانه ای مراجعه کنند که در این صورت  فقدان سواد رسانه ای شهروندان منجر به پذیرش اطلاعات و پیام‌های مختلف می شود.

به گفته این پژوهشگر، نداشتن مهارت های سواد رسانه ای و ناتوانی به تشخیص اخبار درست از اخبار نادرست در میان شهروندان، به «هراس اجتماعی» در جامعه دامن خواهد زد.
او در این شرایط وظیفه رسانه های جریان اصلی را ارائه اطلاعات واقعی به صورت شفاف و مشخص و همچنین وجود اراده و عزم ملی برای پیشگیری از سیاسی شدن کرونا و جلوگیری از بازنشر اخبار غلط و جعلی دانست.

همچنین امید و انگیزه دادن به خانواده ها با تولید محتواهای سرگرم کننده و آموزنده و ارائه پیشنهادهای ساده و کاربردی برای اعضای خانواده ها در روزهایی که در کنار عزیزانشان در منازلشان قرنطینه هستند از اقدامات موثر رسانه ها ست.

استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به دریافت روزانه انبوه اخبار و اطلاعات زائد در خصوص ویروس کرونا، اظهار داشت: این پیام ها در ذهن ما این تصویر را ایجاد می کنند که ما در حال مصرف نیازهای اطلاعاتی مان هستیم، اما واقعیت این است بسیاری از این محتواها ارزش ندارند و پس از عبور از این رخداد ملی و بین المللی متوجه خواهیم شد می توانستیم زمانمان را صرف امور هدفمندتری کنیم و براساس نیازهای اطلاعاتی مان از منابع رسانه ای بهره مند شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =