تعاون سهم ۱۱.۵ درصدی از اشتغال استان سمنان دارد

سمنان- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با بیان اینکه یکهزار و ۱۰۰ تعاونی فعال در استان وجود دارد، گفت: ۱۱.۵ درصد اشتغال استان در بخش تعاون ایجاد شد.

به گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان روز شنبه در دیدار با آیت الله سیدمحمد شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان به مناسبت هفته تعاون در دفتر امام جمعه این شهر ابراز داشت: ۱۳ هزار و ۷۰۰ در یکهزار و ۱۰۰ تعاونی فعال استان مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: ۹ دهم درصد از جمعیت کشور در استان سمنان زندگی می کنند، این در حالی است که ۱.۱ درصد سهم تعاونی‌های فعال کشور مربوط به استان است.

غنیان یادآور شد: سه هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال سهمیه استان سمنان  از محل مشاغل آسیب دیده از کرونا است که برای دریافت تسهیلات استقبال نشد و تا کنون در حدود ۱۵۰ تا۰ ۱۶ میلیارد ریال پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان بیان کرد: هفت تعاونی آماده افتتاح این استان در هفته تعاون مربوط به شهرستان‌های سمنان، شاهرود و گرمسار است.

وی تصریح کرد: برقراری عدالت اجتماعی، فقرزدایی ، کاهش آسیب‌های اجتماعی و اشتغالزایی از جمله مزایای فعالیت اقتصادی در قالب  تعاون است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با اشاره به اینکه پنج ماه نخست امسال ۱۱ تعاونی با اشتغال ۱۷۳ نفر و ۱۶۷ نفر عضو در این استان تشکیل شد، بیان کرد: ۱۰ سال اخیر  سمنان جزو سه استانی است که پایین‌ترین نرخ بیکاری را دارد.

با توجه به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی سهم ۲۵ درصد برای تعاونی‌ها در اقتصاد ایران پیش بینی شده است.

مطابق قانون اساسی فعالیت اقتصادی ایران متشکل از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی است که در حال حاضر بیشترین فعالیت(حدود ۷۵ درصد) در اختیار بخش دولتی است و سهم بخش تعاون در برنامه توسعه ششم باید به ۲۵ درصد برسد که سهم کنونی با این عدد فاصله زیادی دارد.

سیزدهم شهریور در ایران روز تعاون نامگذاری شده و ۱۱ تا ۱۷ شهریور هفته تعاون است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =