ثبت ۶ تالاب اردبیل در قانون حفاظت از تالاب‌های کشور

اردبیل - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ۶ تالاب در این استان در قالب قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور ثبت شده و مورد حمایت قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا ، سعید شهند روز شنبه در جلسه کمیته هماهنگی استان‌های دارای تالاب وزارت کشور که به صورت ویدئو کنفرانس در محل استانداری اردبیل برگزار شد، افزود:  در استان اردبیل ۵۱ عرصه آبی سطحی ساکن و جاری شناسایی و از نظر وضعیت اکولوژیک بررسی شده که ۶ محیط آبی دارای منشاء طبیعی در قالب قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور ثبت شده است.

وی اظهارداشت: تعیین حدود بستر و حریم تالاب های شورابیل، نئور، آت گلی سبلان، تالاب‌های رودخانه ارس، پته خور و تالاب میل مغان در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار گرفته تا نسبت به علامت‌گذاری محدوده این تالاب‌ها اقدام کند.

وی بیان کرد: مساحت این تالاب‌ها در مجموع ۱۱ هزار و ۴۴۵ هکتار می‌باشد که بیش از پنج درصد مساحت استان اردبیل را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ایجاد دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالاب های استان، شناسایی و تهیه بانک اطلاعات تالاب‌ها و پیگیری تعیین حد بستر و حریم و تخصیص حقابه زیست محیطی تالاب‌های استان را از دیگر اقدامات این اداره کل در راستای حفاظت از تالاب‌ها عنوان کرد.

وی با بیان اینکه استان اردبیل در تقسیمات حوزه‌های آبخیز کشور،‌ در محدوده ۲ حوزه آبخیز رودخانه ارس و سفیدرود قرار گرفته است، اضافه کرد: با توجه به حجم بارش ۳۱۶ میلی متری در محدوه اردبیل این استان دارای پتانسیل آبی بالایی است اما به علت کوهستانی بودن منطقه، قسمت عمده بارش‌های سالانه به صورت آبراهه‌ها و رودخانه‌های سطحی در سطح زمین جاری می‌شود.

یکی از مفاد مهم قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور این است که دولت را موظف به تامین اعتبارات لازم در عرصه حفاظت از تالاب ها می‌کند.

قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور که در قالب لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود، چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، ۱۳ اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید و ششم خردادماه از سوی رییس‌جمهوری ابلاغ شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =