رقابت ۲۴۰۰ شرکت‌کننده از ۶ کشور در مسابقه دانش‌آموزی نور

تهران- ایرنا- چهارمین دوره مسابقه دانش­‌آموزی نور؛ گرامیداشت عمریاغی، برگزیده جایزه مصطفی (ص) با شرکت دو هزار و ۴۰۹ دانش‌­آموز از ۶ کشور جهان به پایان رسید.

به گزارش روز شنبه ستاد ارتباطات و اطلاع­ رسانی بنیاد مصطفی(ص)، فراخوان چهارمین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور؛ مردادماه ۱۳۹۸ اعلام شد و مهلت ارسال آثار تا ۳۱ اردیبهشت­ ماه سال ۱۳۹۹ ادامه یافت؛ اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و حضور نیافتن دانش­­‌آموزان در مدارس خود، علاوه بر تمدید این دوره تا پایان مردادماه ۹۹، شرایط ویژه‌­ای برای این دوره از مسابقه دانش­‌آموزی نور اتخاذ شد.

به منظور رعایت اصول بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از اجتماعات، از ابتدای خردادماه ۹۹، ثبت­‌نام به صورت خانوادگی برای دانش­­‌آموزان میسر شد و هر دانش‌آموز می‌توانست به عنوان سرگروه در منزل و با مشارکت اعضای خانواده خود در مسابقه شرکت کند.

از دیگر شرایط این دوره این بود که در بخش راهنمای علمی که در سایت مسابقه معرفی شده بود، ایده­ های متنوع علمی مربوط با موضوع مسابقه با در نظر گرفتن امکان اجرا در منزل، به طور مستمر و روزانه به دانش‌­­آموزان شرکت کننده معرفی می­‌شد.

با توجه به اینکه ویروس کرونا همه جهان را در برگرفته و تاثیر بسیاری بر روی زندگی مردم گذاشته است، با این وجود، تعداد قابل توجهی دانش‌­آموز در این دوره از مسابقه دانش‌­آموزی نور شرکت کردند و آثاری نیز از برخی کشورها به دبیرخانه این مسابقه ارسال شد.

بنابراین گزارش، در چهارمین دوره مسابقه دانش­‌آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی، دوهزار و ۴۰۹ دانش­‌آموز در قالب یک هزار و ۸۷ گروه شرکت کردند که در نتیجه تعداد ۶۹۱ فیلم ارسال کردند.

شرکت کنندگان این دوره از مسابقه دانش­‌آموزی نور از ۶ کشور جهان از جمله مراکش، الجزایر، مالزی، هند، افغانستان و ایران هستند.

مسابقه دانش‌آموزی نور هر سال به عنوان یکی از رویدادهای بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در حوزه دانش‌آموزی برگزار می‌شود که هدف از برگزاری آن، ایفای نقش در انگیزش نسل نوجوان جهان اسلام، ایجاد افق‌­های نوین در زمینه علم و فناوری و کمک به رشد استعدادهای درخشان است.

دوره چهارم مسابقه دانش­­­‌آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵، از مردادماه سال گذشته آغاز شد و موضوع این دوره از مسابقه ساخت فیلم‌­های علمی یک دقیقه‌­­ای از آزمایش‌­­­هایی در مباحث مختلف ماده و انرژی است.

مسابقه دانش‌آموزی نور که هر ساله به نام و بزرگداشت یکی از دانشمندان بزرگ جهان برگزار می‌شود، در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش‌­آموزی نور؛ گرامیداشت ابن­­­‌هیثم» به مناسبت یک­ هزارمین سال انتشار کتاب المناظرِ ابن‌هیثم، ریاضی­‌دان و فیزیک­‌دان شهیر جهان اسلام و دانشمند صاحب نام جهانی در زمینه فیزیک نور، برگزار شد. موضوع آن دوره از مسابقه که مباحث نور و کاربردهای آن بود، مشارکت بیش از چهار هزار دانش‌آموز در سراسر کشور را با ارسال ۱۶۵۰ فیلم ثبت کرد و از صاحبان ۲۰۰ اثر منتخب، تقدیر شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور در سال دوم برگزاری خود، گرامیداشت پروفسور جکی­ یینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵ نام گرفت. این دوره از مسابقه در تمامی حوزه‌های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، نجوم و یا ترکیبی از علوم مختلف بود که در نهایت بیش از پنج­ هزار دانش‌آموز، دو هزار فیلم از آزمایش‌های علمی خود را ارسال کردند و در روز اختتامیه نیز از ۱۰۰ گروه دانش‌آموزی منتخب تقدیر شد.

دور سوم مسابقه دانش ­آموزی نور به نام و بزرگداشت ابن­­رزاز جَزَری در بخش مدارس در حوزه رباتیک برگزار شد. الجزری از موثرترین دانشمندان در علم رباتیک و بدون شک بنیان­گذار مکانیزم‌های مکانیکی در جهان بوده است. موضوع این دوره از مسابقه ساخت ساز و کارهای(مکانیزم­های) حرکتی و آزمایش ­­هایی در مباحث مختلف مکانیک بود که پنج ­هزار و ۱۲۲ دانش‌آموز در قالب ۲ هزار و ۱۸۳ گروه ثبت ­نام کردند و یک هزار و ۷۳۳ فیلم به سایت دبیرخانه ارسال شد و در نهایت در روز اختتامیه از ۱۰۰ گروه منتخب تقدیر به عمل آمد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =