سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام: ایران در زمره ۲۰ کشور برتر حوزه پژوهش است

شیراز- ایرنا- سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام گفت: با وجود محدودیت‌ها،ایران با رشد و شتاب منحصر به فرد در دنیای علم مطرح است و به ویژه در میان ۲۰ کشور برتر دنیا از نظر پژوهش قرار دارد.

محمد جواد دهقانی در نشستی خبری که شنبه ۱۵ شهریورماه برگزار شد، اظهار کرد: روند تولید و انتشارات علمی ایران از نظر کمی، کیفی و نیز مشارکت بین‌المللی در دو دهه اخیر در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی کلاریویت آنالیتکیس و اسکوپوس و نیز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نشان می‌دهد که میزان تولید علم پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران به‌صورت مستمر در حال افزایش بوده است.

او ادامه داد: توجه به بُعد کیفی تولید علم کشور در چند سال اخیر بسیار پر اهمیت است، به‌گونه‌ای که در سال ۲۰۱۹ میلادی که سهم تولید علم کشور در دنیا حدود ۲درصد بوده و سهم تولید علم برتر و یا کیفیت تولید علم حدود ۵. ۳درصد رسیده است.

دهقانی با بیان اینکه سهم ایران از کل تولید علم در سال ۲۰۱۹ در کشورهای منطقه حدود ۲۹ درصد و در کشورهای جهان اسلام حدود ۲۰ درصد است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که کل مدارک علمی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس از ایران حدود ۶۵ درصد آن در سخت‌ترین شرایط تحریم همه جانبه کشور یعنی سال‌های اخیر (۲۰۲۰-۲۰۱۳) بوده است.

دهقانی با بیان اینکه از بدو تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از سال ۸۸ تاکنون در شیراز بیش از ۵۰۰ هزار مقاله علمی به دست پژوهشگران کشور در این پایگاه نمایه شده است، ابراز داشت: روند رشد تولید علم ثبت شده در این پایگاه در طول سال‌های اخیر به طور مستمر ادامه دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: همچنین در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ میزان رشد تولید علم ۴. ۱۰درصد بوده است که رشد تولید علم در هشت سال اخیر را نشان می‌دهد.

او افزود: این رشد، ایران را در میان ۲۵ کشور برتر دنیا قرار داد که پس از چین ایستاده است؛ همچنین کشور پرتغال با ۸. ۷درصد رشد در رتبه سوم در میان ۲۵ کشور برتر دنیا قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =