۱۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 84027290
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین به فضا رفت

تهران- ایرنا- نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین با یک موشک «لانگ مارچ ۲ اف» (Long March ۲F) از مقر پرتاب در صحرای گوبی در شمال این کشور به فضا پرتاب شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیوساینتیست، طبق اعلام سازمان هوافضای چین، این عملیات زمینه را برای اعزام نسل آینده ماموریت‌های سرنشین دار به فضا فراهم می‌کند. این فضاپیما پس از مدتی عملیات در مدار زمین در تاسیسات تعیین شده در چین فرود می‌آید. در عملیات مذکور فناوری ‌های چندبار مصرف آزمایش می‌شود و پشتیبانی فناورانه برای استفاده صلح‌آمیز از فضا نیز فراهم می ‌شود.

البته اطلاعات زیادی درباره این فضاپیما یا عملیات پرتاب آن وجود ندارد. یکی از مقامات نظامی چین که خواست نامش فاش نشود، در این زمینه گفت: در این عملیات فناوری ‌های نوینی وجود دارد که برای نخستین بار آزمایش می ‌شوند. این فضاپیما، جدید و روش پرتاب آن نیز متفاوت است. به همین دلیل اقدامات شدید امنیتی انجام شده است.

اما این منبع ناشناس خاطر نشان کرد فضاپیمای یاد شده شبیه هواپیمای آمریکایی X-۳۷B است که قابل استفاده مجدد است. این هواپیما هم اکنون مشغول عملیات در فضا است.

«اندرو جونز» روزنامه نگاری که برنامه فضایی چین را پوشش می دهد، گفت: چین در دهه گذشته در زمینه فناوری هواپیماهای فضایی فعالیت کرده است. این کشور در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که قصد دارد با چنین وسیله نقلیه ای تا سال ۲۰۲۰ پرواز کند. 
وی ادامه داد: چنین وسیله نقلیه ای می تواند فضانوردان چینی را به مدار زمین ببرد و از مدار احتمالا به ایستگاه فضایی برنامه ریزی شده آینده چین انتقال دهد.

«ژان دویل» تحلیلگر فضایی که فعالیت های فضایی چین را ردیابی می کند، نیز گفت: یک فضاپیمای سرنشین دار قابل استفاده مجدد می تواند بخشی از برنامه فضایی سرنشین دار بلند پروازانه چین باشد که شامل فضاپیمای عملیاتی Shenzhou و یک وسیله نقلیه جدید در اعماق فضا باشد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =