مشاور نخست وزیر پاکستان: تجارت با ایران را به بالاترین سطح می‌رسانیم

اسلام‌آباد - ایرنا - مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری (سرپرست وزارتخانه بازرگانی) با اعلام سفر آتی خود به جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نهمین نشست کمیته مشترک تجاری، گفت: تمامی مقدمات و برنامه‌ها برای بررسی و رفع موانع در مسیر همکاری‌ها میان دو کشور را نهایی کرده و ما عزم راسخی برای رساندن مناسبات تجاری با ایران به بالاترین سطح داریم.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «عبدالرزاق داود» از سیاستمداران ارشد و یکی از شخصیت‌های نام آشنا در حوزه صنعت، بازرگانی و سرمایه گذاری در پاکستان به شمار می‌رود. وی پس از تشکیل دولت فعلی پاکستان به نخست وزیری «عمران خان» برای رسیدگی به امور تجارت و سرمایه گذاری به عنوان مشاور ارشد نخست وزیر منصوب شد.

عبدالرزاق داود در سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱ به عنوان وزیر بازرگانی در کابینه پرویز مشرف حاکم نظامی سابق پاکستان حضور داشت. وی اردیبهشت ماه ۹۸ به همراه عمران خان نخست وزیر پاکستان سفر دو روزه‌ای به ایران انجام داد و در طول این سفر با «رضا رحمانی» وزیر صنعت و تجارت نیز دیدار کرد.

مشاور نخست وزیر پاکستان اواسط تیرماه سال گذشته در اسلام‌آباد میزبان وزیر صنعت و تجارت ایران و هیأت همراه وی بود و دو کشور گفت وگوهای مفصلی درخصوص تعمیق روابط بازرگانی و اقتصادی در قالب هشتمین دور کمیته مشترک تجاری انجام دادند.

مهرماه، تهران میزبان نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان

«عبدالرزاق داود» روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد گفت: پاکستان نگاه رو به جلو نسبت به دور آتی کمیته مشترک تجاری با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی افزود: نهمین نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان قرار است اواسط مهرماه (هفته اول ماه اکتبر) به میزبانی تهران برگزار شود و وی قرار است در راس یک هیات تجاری و اقتصادی به ایران سفر کند.

این مقام ارشد بازرگانی پاکستان تاکید کرد: ما ایده‌هایی را برای توسعه تجاری با کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و رسیدگی به موانع موجود در مسیر همکاری‌ها داریم که در نشست آتی کمیته مشترک تجاری با دوستان ایرانی خود مطرح خواهیم کرد.

وی با یادآوری هشتمین نشست این کمیته که سال گذشته به میزبانی دولت پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شد، افزود: پس از امضای تفاهم نامه در پایان این نشست، دو کشور تلاش‌های خود را برای فعال‌سازی حوزه‌هایی که بیشتر برای تجارت آسان است، افزایش دادند که صادرات برنج به ایران یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن به شمار می‌رود.

نگاه پاکستان به توسعه حمل و نقل دریایی با ایران

مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری گفت: طی یک سال اخیر صادرات برنج این کشور به ایران را مدیریت کرده و خوشبختانه سطح تردد کامیون‌های باری میان دو کشور نیز قابل اطمینان است اما برای افزایش مقدار کالاهای صادراتی به ویژه برنج علاوه بر حمل و نقل جاده‌ای استفاده از مسیر دریا را نیز در نظر داریم.

وی افزود: پاکستان هیچ مسئله‌ای با صادرات برنج به ایران ندارد در عین حال ما خواستار استفاده از ظرفیت‌های دریایی برای حمل و نقل آسان‌تر هستیم که با این روش می‌توانیم مقدار بیشتری کالا در مقایسه با ظرفیت کامیون‌های باری، صادر کنیم.

تمایل پاکستان برای واردات بیشتر کالاهای ایرانی

عبدالرزاق داود گفت: پاکستان هرگز تجارت محدود با کشور همسایه ایران را نمی‌پذیرد و شخصاً تمایل به افزایش بیش از پیش تجارت و همکاری‌های بازرگانی میان دو کشور هستم.

وی اظهار داشت: پاکستان درصدد واردات بیشتر کالاهای ایرانی است و متعاقباً تمایل داریم تا میزان صادرات خود به کشور همسایه را نیز افزایش دهیم. ما معتقدیم که پیوند اقتصادی میان دو کشور برادر ایران و پاکستان باید برقرار شود.

حل مسائل مالی و نحوه پرداخت در دستور کار نشست آتی

سرپرست وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری پاکستان افزود: ما به دنبال رسیدگی به مسائل مالی مربوط به تجار دو کشور و پیدا کردن راهی برای پرداخت آسان هستیم. در جلسه آتی کمیته مشترک تجاری در تهران این موضوع را بررسی کرده و با دوستان ایرانی همکاری خواهیم کرد.

وی افزود: ایران و پاکستان حتی قادر به استفاده از ارزهای ملی یکدیگر برای تجارت هستند، گزینه‌های بیشتری هم وجود دارد که تمامی آن را تا روزهای آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

عبدالرزاق داود اظهار داشت: توسعه تجارت ایران و پاکستان از جاده به دریا نیز با موضوع نحوه پرداخت مالی مواجه است اما امیدواریم پس از برگزاری نشست آتی کمیته مشترک تجاری در تهران، به تمامی این مسائل رسیدگی شده و با رو به جلو حرکت کنیم.

وی افزود: موضوع اصلی میان دو کشور توافق مالی است، طرف پاکستانی طرح جدیدی را ارائه کرده است و قرار است در تهران و در جریان نشست کمیته مشترک تجاری به آن بپردازیم.

پاکستان تجارت با ایران را به بالاترین سطح می‌رساند

سرپرست وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری پاکستان گفت که این کشور هیچ مانعی برای افزایش تجارت با جمهوری اسلامی ایران را نمی‌بیند بلکه مصمم به توسعه این مناسبات و رساندن حجم تجارت دوجانبه به بالاترین سطح است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یک بازار بزرگ برای پاکستان محسوب می‌شود و ما کشور همسایه خود را یک منبع مهم و موثر برای دسترسی به دیگر بازارهای منطقه می‌دانیم.

عبدالرزاق داود با اشاره به تجارت دوجانبه ایران و پاکستان و تجارت مرزی دو کشور افزود که ما شاهد افزایش حجم تجارت میان دو کشور هستیم در عین حال این مقدار مطابق با اصل ظرفیت‌های ایران وپاکستان نیست و ما صادقانه خواستار بهره برداری از ظرفیت‌های یکدیگر برای رسیدن به سطح دلخواه تجارت هستیم.

استقبال پاکستان از طرح فعالیت ۲۴ ساعته مرزها

مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری گفت: از پیشنهاد و تمایل طرف ایرانی برای افزایش ساعات فعالیت مرز و تجارت مشترک و یا ۲۴ ساعته کردن آن استقبال کرده و طرف پاکستانی هیچ مشکلی در این زمینه ندارد.

وی افزود: ما ۲۴ ساعته شدن فعالیت مرزهای مشترک با ایران را در جلسه آتی کمیته مشترک تجاری در تهران مطرح کرده و اعلام خواهیم کرد که پاکستان آماده مشارکت با دوستان ایرانی در این زمینه است.

پاکستان مصمم به فعال‌سازی گذرگاه‌ها و بازارچه‌های مرزی است

عبدالرزاق داود با یادآوری طرح دولت پاکستان برای افزایش تعداد بازارچه‌های مرزی با ایران و تلاش دولت اسلام‌آباد برای تسهیل فعالیت‌های بازرگانی در مرز مشترک دو کشور، گفت: هدف ما تسهیل زندگی ساکنان مناطق مرزی و همچنین آسان‌تر شدن فعالیت‌های بازرگانی است.

وی اظهار داشت: ما معتقدیم که فعال‌سازی تجارت مرزی را با اجرای موفقیت آمیز تاسیس یک بازارچه مرزی شروع کنیم. پس از تاسیس بازارچه مرزی آن را عملیاتی کنیم، میزان موفقیت را آن را بررسی کرده و پس از طی تمامی مراحل، طرح تاسیس بازارچه مرزی دیگری را به اجرا بگذاریم.

سرپرست وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری پاکستان تاکید کرد که تاسیس سه یا چهار بازارچه مرزی از نظر ما کافی نیست بلکه هدف اصلی تمرکز بر عملکرد بهتر بازارچه و سپس حرکت به سمت جلو است که متعاقباً مسیر گشایش دیگر بازارچه‌ها را نیز هموار خواهد ساخت.

وی افزود: بازارچه مرزی با تفاوت اندکی با دیگر بازارها دارد جایی که ساکنان این مناطق باید بتوانند به آسانی کالای اساسی و روزمره خود را از کشور همسایه ایران تامین کنند و متعاقباً پاکستان نیز بتواند محصولات خود را به بازارهای مرزی ایران برساند.

عبدالرزاق داود اظهار داشت: دولت ایالت بلوچستان، استان همجوار مرزی با سیستان و بلوچستان ایران احداث بازارچه‌های مرزی را در دستور کار دارد که نتایج اولیه آن دسترسی آسان مرزنشینان ایران و پاکستان به کالاهای اساسی است.

وی افزود: این روزها سطح تجارت ایران و پاکستان نیز قابل قبول است و ما شاهد افزایش تردد کامیون‌های باری دو کشور هستیم.

عملکرد دولت روحانی سزاوار تمجید است

سرپرست وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری پاکستان با اشاره به تحریم‌های یکجانبه و شرایط دشواری که جمهوری اسلامی ایران با آن روبرو شده است، گفت: ما مسائلی که مردم ایران متحمل آن هستند را درک کرده و به خوبی می‌دانیم که مقام‌های این کشور چگونه درحال حرکت در این شرایط دشوار هستند.

وی افزود: مدیریت این شرایط توسط دولت روحانی قابل تمجید و سزاوار تعریف است و ما بهترین‌ها را برای مردم ایران آرزو می‌کنیم.

عبدالرزاق داود در پایان تاکید کرد که اتاق‌های بازرگانی ایران و پاکستان به ویژه تشکیلات تجاری در سطح استان‌های دو کشور باید نقش فعال‌ترین ایفا کنند زیرا هدف مشترک و اصلی همه ما بهبود تجارت میان دو کشور همسایه می‌باشد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار جهان